Stopień umiarkowany i co dalej?
Ojciec dostał pismo z pomocy rodzinie, że ma przyznaną niesprawność umiarkowaną i czy mu przysługuje zasiłek pielegnacyjny. Co dalej robić?
Szanowna Pani,
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest przyznawane przez Miejskie/ Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Niestety, nie jest mi znana dokładna treść orzeczenia Pani Ojca, wskazania w nim zawarte, jak również jego wiek, dlatego nie jestem stanie bezpośrednio odnieść się do Pani pytania.
Jednakże osoba dorosła, która otrzyma orzeczenie, może wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego, po spełnieniu jednego z poniższych kryteriów:
- jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- jeżeli legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- jeżeli ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, wypłacanych przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego wzgledem miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Świadczenie wypłacane jest przez MOPS/GOPS lub wydziały świadczeń rodzinnych w urzędach gmin.
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków, wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Miesięczna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie;
- jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia.