Jego babcia zabrania nam się spotykać
Jestem niepełnosprawna od urodzenia, dziecięce porażenie mózgowe, poruszam się na wózku ze wzgledu na zapalenie stawów kolanowych. Mam 45 lat, mam przyjaciela, też niepełnosprawnego, opóźniony w rozwoju w lekkim stopniu, dużo młodszego od siebie, bo 24 lata, on ma 22 lata. Rozumieliśmy się bez słów, jego babcia zabroniła nam się spotykać. Czy słusznie? Czuję, że oni go zastraszają, straszą mnie policją, jak go nie zostawię w spokoju. Czy mają prawo do ingerowania w naszą prywatność?
Szanowna Pani,
Każdy z nas ma prawo do prywatności, do bliskich relacji z innymi, do nawiązywania przyjaźni czy szukania miłości. Potrzeba więzi z drugą osobą, pragnienie bycia akceptowanym, zrozumianym, wyjątkowym dla kogoś, to naturalne pragnienia człowieka. Rozumiem, że relacja, o której Pani pisze, jest dla Pani niezwykle ważna i niemożność pielęgnowania znajomości z Przyjacielem jest źródłem cierpienia. Postawa Babci Pani Przyjaciela jawi się Pani jako krzywdząca i niezrozumiała, ale proszę spróbować spojrzeć na nią inaczej.
Podobnie jak Pani chciałaby jak najlepiej dla swojego Przyjaciela, tak również to samo pragnienie jest w sercu Jego Babci, choć każda z Pań widzi to inaczej. Panią cieszy przyjaźń, możliwość trwania w bliskiej relacji, natomiast Babcia zapewne boi się o przyszłość niepełnosprawnego Wnuka, stąd Jego znajomość ze starszą od niego kobietą może wzbudzać w Niej niepokój. To trudny moment dla Wszystkich Państwa, każdy w jakiś sposób cierpi i chciałby zmiany sytuacji. Niemniej jednak, warto w takich chwilach wsłuchać się w siebie, odpowiedzieć sobie na kilka pytań – jakie są moje oczekiwania od tej relacji? Dlaczego jest dla mnie tak ważna? Co chcę dać drugiej osobie, a co otrzymać?
Proponuję Pani rozmowę z psychologiem, podczas której będzie Pani mogła szerzej opowiedzieć o tej sytuacji, o swoich emocjach, potrzebach, przemyśleniach. Jeśli chciałaby Pani skorzystać z takiej porady w ramach NFZ, to zalecam skorzystanie z wyszukiwarki-informatora o czasie oczekiwania na lekarzy konkretnych specjalności.
Istnieje też możliwość skorzystania z poradnictwa psychologicznego świadczonego w formie Telefonu Zaufania, w dni robocze, przez godzinę dziennie (9:00-10:00), pod numerem telefonu 883 615 863, które realizuje Fundacji Fuga Mundi.
Z poważaniem,
Adriana Kosicka, Centrum Integracja w Gdyni