Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szklarska Poręba

17.06.2003
Autor: Grażyna Kartasińska

Nie zapominajmy, że wybierając się do Szklarskiej Poręby jedziemy w góry. Wzniesienia, górki i pagórki to naturalny krajobraz naszego miasta. Jednak drogi i chodniki pozbawione barier architektonicznych są tu znakomicie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to także obiektów użyteczności publicznej. Wszelkie udogodnienia dla osób na wózkach inwalidzkich służą również matkom z małymi dziećmi.

Większość sklepów i aptek ma podjazdy. Niedawno zainstalowane bankomaty są tak usytuowane, że osoby niepełnosprawne mają do nich dostęp. Wiele lokali gastronomicznych posiada szerokie drzwi, więc bez problemu można do nich wjechać na wózku. Ale nie wszystkie mają już przystosowane toalety. Jedyna toaleta publiczna w mieście również nie jest przystosowana. Wiceburmistrz miasta Robert Tarsa planuje jednak w tym roku budżetowym wygospodarować pieniądze na likwidację barier architektonicznych w mieście. Ten człowiek może zrobić jeszcze wiele dobrego. O czym świadczy również fakt, że - z myślą o niepełnosprawnych i ludziach starszych - przeniósł swój gabinet z I piętra na parter.

Przyjazne hotele i boiska

W mieście jest kilka domów wypoczynkowych dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych, gdzie możemy się swobodnie zatrzymać. Najbardziej popularny i niedrogi jest "Medyk", gdzie ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Dzieciom z Rodzin Patologicznych. Są w nim dwa pokoje dostosowane dla niepełnosprawnych. Z droższych hoteli dostosowane pokoje posiadają "Bornit" oraz "Weneda".

Atrakcje dla aktywnych

Szklarska Poręba jest miastem wymarzonym do uprawiania sportu, także przez osoby niepełnosprawne. Amatorom zajęć ruchowych polecam szczególnie pobyt w ośrodku "Maraton" ze wspaniałym placem sportowym. Od pewnego czasu próbujemy namówić trenera i wicedyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Biathlonie, Mirosława Grafa, aby zajął się trenowaniem i organizowaniem zawodów sportowych również z udziałem osób niepełnosprawnych.

Góry potrafią być zdradliwe i niebezpieczne. W każdej porze roku na górskim szlaku łatwo o nieszczęście, ale zimą trzeba być szczególnie ostrożnym. Ta sama droga, bezpieczna latem, kiedy widzimy każdy kamień i szczelinę, inaczej wygląda zimą, gdy wszędzie leży śnieg. Nie próbujmy robić z siebie "bohaterów". Jeżeli zimą wybieramy się w góry, to zadzwońmy do dyżurnego GOPR, zgłaszając naszą wycieczkę. Poinformujmy, jakim szlakiem chcemy iść, o której wychodzimy i kiedy planujemy powrót. Dyżurny może wówczas udzielić szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa na wybranym przez nas szlaku. Doradzi też, jak się ubrać. Jeśli będą ku temu warunki pogodowe, osoby na wózkach, ale także o kulach, niewidome lub starsze zapraszamy gorąco na liczący prawie 600 metrów długości, dostosowany dla niepełnosprawnych, pierwszy szlak górski do Wodospadu Szklarki w Karkonoskim Parku Narodowym. Na najtrudniejszych odcinkach są tam poręcze i podjazdy. W tym roku planuje się zakończenie prac dostosowujących następny odcinek dla osób na wózkach. Będzie to wejście na Szwajcarkę.

Szklarska Poręba to piękne miasto i malownicza okolica. Położona jest na wysokości 440-886 m n.p.m. Z południowej strony miasta widać Szrenicę (1362 m), od północnej strony krajobraz miasta urozmaicają stoki Gór Izdebskich z Wysokim Kamieniem (1058 m) i Czarną Górą (965 m), zaś od wschodu rozpościera się Przedgórze Karkonoszy. Obejmuje obszar blisko 76 km kw., w tym ponad 80 proc. stanowią tereny leśne z kilkoma rezerwatami przyrody, głównie Karkonoski Park Narodowy.

Królestwo Ducha Gór

Jest to kraina legendarnego Ducha Gór Rzepióra, nazywanego Liczyrzepą lub Karkonoszem. Początki miasta sięgają wieków średnich. Pierwszymi osadnikami byli walońscy myśliwi i poszukiwacze kamieni. Dalszy rozwój zapewnili mu szklarze, którzy osiedlili się tutaj na stałe. Za nimi podążyli hutnicy i drwale. Na porębach, wyciętych przez szklarzy, powstawały osady. Stąd też wywodzi się nazwa miasta - Szklarska Poręba, którą uznano za Mineralogiczną Stolicę Polski.
Dzisiaj to także jeden z najważniejszych ośrodków turystyki i sportów zimowych. Ale również przez pozostałą część roku można się tu znakomicie bawić i świetnie wypoczywać.

Informator

Numer kierunkowy do Szklarskiej Poręby: 0*75
Kod pocztowy: 58-580

Informacja Turystyczna:
ul. Jedności Narodowej 3,
Tel.: 0*75 717 24 94, (obiekt dostępny dla osób na wózkach)

Biuro Usług Turystycznych
ul. 1 Maja 1, tel. 0*75 717 32 56
(uwaga! dwa schodki przy wejściu).

Noclegi w dostosowanych obiektach:
Hotel "Bornit"****, ul. Mickiewicza 28, tel. 753 95 03;
Hotel "Weneta"***, ul. Wzgórze Paderewskiego 12, tel. 717 29 57;
OW "Medyk", ul. Kilińskiego 11, tel. 717 20 66;
Ośrodek Sportowo-Szkoleniowy "Maraton" przy stadionie miejskim, Plac Sportowy 5, tel. 717 22 37; Pensjonat "Gawra" tel. 717 20 08; Schronisko "Kochanówka" przy wodospadzie Szklarka, tel. 717 24 00; (częściowo dostosowany).

GOPR
Grupa Karkonoska ul. Urocza 2,
Tel. 717 33 93,
numer alarmowy: 985

Banki
Bank PKO BP, ul. Jedności Narodowej 3, Bank Zachodni, ul. Jedności Narodowej 16 (przed budynkami są podjazdy i bankomaty). Bankomat jest również
przy ul. Małej 1, obok sklepu.

Gastronomia i rozrywka
Kawiarnia i restauracja "Fantazja", ul. Jedności Narodowej 14, tel. 717 29 07, (obiekt dostosowany).
Kino "Nefryt", ul. Franciszkańska 1, tel. 717 21 92, (podjazd).
Muzeum Ziemi - Minerały "Juna", ul. Jeleniogórska 9, tel. 717 32 87, (obiekt dostosowany).

Komunikacja
Do Szklarskiej dojeżdżają autobusy PKS i kolej PK - dworce są dostosowane.
Postój taxi tel. 717 21 03

Autorka jest wiceprezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Dzieciom z Rodzin Patologicznych w Szklarskiej Porębie, przy ul. Jedności Narodowej 6, tel. 0*75 717 26 57

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas