Czy osoba 90-letnia jest osobą niepełnosprawną?
Mam 90-letnią mamę, z którą mieszkam. Od roku nie wychodzi sama z domu przez zawroty głowy. Leczy astmę i serce. Jednak w domu nie potrzebuje jeszcze stałej opieki drugiej osoby.
Szanowna Pani,
O niepełnosprawności oraz jego stopniu (w formalnym tych słów znaczeniu) decydują między innymi zespoły ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Wydane przez nie orzeczenia pozwalają na korzystanie z ulg i uprawnień, do których prawa nabywa się właśnie ze względu na charakter i rodzaj niepełnosprawności. Posiadanie takiego orzeczenia stwarza możliwość otrzymania różnych dodatkowych świadczeń przysługujących osobom niepełnosprawnym.
Wiek w żaden sposób nie jest przeszkodą do uzyskania takiego orzeczenia. Należałoby się zgłosić do powiatowego bądź miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania i zorientować się w obowiązujących procedurach.
Polecam lekturę artykułu na naszym portalu nt. orzekania do celów pozarentowych.
Dodatkowo można zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu uzyskania pomocy w zakresie usług opiekuńczych osobie starszej. Pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie wymagającej pomocy, która ma rodzinę, ale rodzina takiej pomocy nie może zapewnić - art. 50 ust. 1, 2, 3 Ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku (Dz.U. z 2008r., Nr 115, poz.728, z pózn. zm.). W przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, osoba starsza wymagająca pomocy z powodu wieku może korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy - art. 52 ust. 1.
Usługi opiekuńcze obejmują:
- pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych,
- opiekę higieniczną, pielęgnacyjną,
- w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem, współpracę z rodziną,
- podtrzymanie człowieka starszego w jego samodzielności i sprawności.
Z poważaniem,
Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach