Renta socjalna - praca tylko w zpch?
Syn otrzymuje rentę socjalną. Na jakich zasadach może dorobić do renty, żeby nie stracić prawa do świadczenia? Jeżeli w orzeczeniu ZUS jest „całkowicie niezdolny do pracy”, to czy może pracować tylko w zakładach pracy chronionej i czy jest do tego potrzebne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z PZON? Czy może pracować na otwartym rynku pracy, jeżeli taką znajdzie, do wysokości kwoty określonej przez GUS?
Szanowna Pani,
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba pobierająca ww. świadczenie osiągnie przychód w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS do celów emerytalnych. W przypadku renty socjalnej, zawieszenie renty następuje w wyniku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, m.in. stosunku pracy, umowy o dzieło, działalności gospodarczej, stypendium sportowego itp.
Od 1 września do 30 listopada 2015 r. jest to kwota 2698,50 zł.
Należy podkreślić, że istnieje również obowiązek powiadomienia ZUS o osiągniętych przychodach.
Informacje na temat renty socjalnej i zasad jej zawieszania może Pani uzyskać na stronie internetowej ZUS bądź w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Warto wiedzieć, że nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o zakład pracy. Osoba posiadajaca orzeczenie o niepełnosprawności może podjąć zatrudnienie zarówno w zakładzie pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy, jeżeli lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę i nie będzie żadnych przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia na konkretnym stanowisku.
Polecamy zapoznanie się z Informatorem ZUS nt. renty socjalnej, zamieszczonym na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szwarcowska, doradca socjalny i pośrednik pracy w Centrum Integracja w Katowicach