Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca w nadgodzinach

02.11.2015
Autor: kosa

Witam. Jestem zatrudniony na umowę o pracę przy pilnowaniu. Mam umiarkowany stopień niepelnosprawności. Od wrzeđnia mam problem z uzyskaniem urlopu, choćby na 1 dzień, i pracuję w nadgodzinach. Firma chce, abym pracowal caly czas, około 210 h/miesiąc. Zdrowotnie jest mi cieżko pracować 10 h dziennie. Za nadgodziny na razie nie mam zapłacone i oczywiście wolnego za te nadgodziny także nie mam. Co mogę zrobić, aby trochę Firmę przystopować w ich zapędach i myśleniu? Mogę pracować w nadgodzinach, ale w następnym miesiącu liczę na wolne. Pozdrawiam.

Szanowny Panie,

Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych został określony czas pracy osoby z niepełnosprawnością.

W art. 15 czytamy:

  1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
  2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Istnieje jednak pewien wyjątek, zapisany w art. 16:

„Przepisów art. 15 nie stosuje się: do osób zatrudnionych przy pilnowaniu.”

W związku z tym, że do osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu nie stosuje się art. 15 powyższej ustawy, podlegają oni ogólnym zasadom dotyczącym czasu pracy wynikającym z uregulowań Kodeksu pracy.

Z umowy o pracę zawartej pomiędzy pracodawcą a Panem, jako pracownikiem, powinno wynikać uregulowanie dotyczące przyjętego sytemu czasy pracy, np.: system równoważny - wynikający z art. 135 Kodeksu pracy, pilnowanie mienia lub ochrona osób - wynikający z art. 137.

Jeżeli uważa Pan, że doszło do jakiegokolwiek naruszenia, nadużycia przez pracodawcę czasu pracy, ma Pan prawo przede wszystkim do skorzystania z bezpłatnej konsultacji prawnej.

Konsultacje z zakresu prawa pracy są udzielane bezpłatnie w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Konsultację można otrzymać osobiście w siedzibie PIP lub dzwoniąc anonimowo.

Każdy pracownik, który uważa, że łamane są jego prawa pracownicze, ma możliwość wniesienia skargi do Inspektoratu Pracy w celu przeprowadzenia kontroli. Skarga nie zawierająca danych osoby skarżącej nie zostanie rozpoznana przez inspektorat pracy. Skarżący jednak nie musi mieć obaw, że pracodawca dowie się, kto złożył na niego skargę. PIP jest zobowiązany do zagwarantowania anonimowości osobie składającej skargę.

Kontakty w kwestii nieodpłatnych porad prawnych w zakresie prawa pracy znajdzie Pan na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.


Podstawa prawna:

  • Kodeks Pracy, stan prawny, październik 2015.
  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776 z poź.zm.).
  • Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2011 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2011 nr 127 poz. 721).

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas