Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czas na wyjazd

18.06.2003
Autor: Urszula Krasnowska

Czy człowiek o kulach na wózku bądź z białą laską może podróżować?

Chociaż w Polsce już sporo się zmieniło, to na temat wypoczynku osób niepełnosprawnych wciąż myśli się w aspekcie turnusów rehabilitacyjnych. Jednak turysta poruszający się na wózku może zorganizować sobie samodzielny wypoczynek. Turystyka niepełnosprawnych wciąż oznacza konieczność pokonywania przeciwności i barier architektonicznych, braku informacji. Są to jednak przeszkody do pokonania. Trzeba tylko wcześniej zaplanować podróż: znaleźć organizatora, nocleg oraz środek lokomocji.

Turyści poruszający się na wózkach wciąż narzekają na brak informacji także o udogodnieniach już istniejących. Często jeszcze niepełnosprawnego turystę postrzega się jako kogoś, kto zamieszka w pokoju hotelowym, będzie spał, posiedzi sobie na tarasie, wygrzewając się na słońcu, ewentualnie poprosi o kocyk czy łyk herbaty.

Język za przewodnika

Coraz więcej ośrodków dostosowuje się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Często jednak pozostają "drobne" niedoróbki, kilka schodków przy wejściu czy restauracja na piętrze lub w piwnicy.
Aby uniknąć niespodzianek, trzeba wcześniej wypytać o interesujące nas szczegóły (np. o szerokość drzwi, wielkość łazienki, uchwyty). W droższych hotelach rozwiązania architektoniczne umożliwiające swobodne poruszanie się na wózku to już standard. Niestety i w takich obiektach zdarzają się przykre niespodzianki.
Przed przyjazdem do ośrodka nie można też pominąć pytania o okolicę. W jaki sposób z ośrodka można dotrzeć do miasta, czy da się wyjść na spacer bez potrzeby ciągnięcia ze sobą obstawy do dźwigania wózka, czy można dotrzeć do sklepu, kościoła?
Osoba niewidoma powinna dowiedzieć się, czy w każde miejsce może się dostać z psem przewodnikiem.

Na Majorkę i Rodos

Niektóre biura podróży, np. Dudek Tour and Travel, Ving, Scan Holiday, zapraszają potencjalnych klientów na rozmowę, aby wspólnie zadecydować, jakie miejsce najlepiej spełniłoby oczekiwania niepełnosprawnego turysty. Inne biura mają w swych katalogach szczegółowe informacje o hotelach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.
Dla wszystkich turystów Vinga poruszających się na wózku inwalidzkim najlepszymi miejscami na spotkanie ze śródziemnomorskim słońcem są Sunwing Resorts (własne ośrodki Vinga): Cala Bona na Majorce i Kallithea na Rodos. Właśnie tam istnieje możliwość zarezerwowania apartamentu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażonego m.in. w specjalne poręcze w łazience, niżej montowane włączniki światła i in. Na terenie ośrodków wszystkie różnice poziomów są tak skonstruowane, by osoby niepełnosprawne mogły bez problemu poruszać się po całym terenie; znajdują się tam podjazdy i zjazdy na plażę, a także specjalne ścieżki "spacerowe" .

Komu w drogę

Autobusem mogą podróżować tylko osoby mogące przesiąść się z wózka na fotel. Najpopularniejszym środkiem lokomocji pozostaje pociąg. Niektóre pociągi mają już wagony specjalnie przystosowane dla osób na wózkach. Jest tam powiększony przedział oraz toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W zwykłych wagonach kolejowych jest znacznie gorzej. Osoba siedząca na wózku zmuszona jest podróżować przy wejściu, przy ubikacji. Za to kilkanaście dworców PKP posiada podnośniki peronowe konieczne przy wsiadaniu do wagonów.
Wygodnym środkiem transportu jest samolot. Gdy przy rezerwacji biletu lotniczego zgłosimy, że lecieć będzie osoba na wózku, obsługa lotu zapewni pomoc przy wsiadaniu do samolotu, a niektóre linie, jak KLM czy British Airways, także opiekę w podróży.
Osoba niepełnosprawna udająca się w podróż samolotem linii KLM lub British Airways powinna zgłosić potrzebę pomocy w momencie kupowania biletu lub przy odprawie celnej. Jeden z pracowników personelu naziemnego zostanie oddelegowany i będzie jej służył pomocą do momentu znalezienia się na pokładzie. W samolocie opiekę nad taką osobą przejmuje załoga. Po wylądowaniu samolotu czeka na nią personel naziemny. Pomaga jej do momentu, aż wsiądzie do kolejnego samolotu, przejdzie przez odprawę celną bądź wsiądzie do autobusu lub taksówki.
Największą niezależność zapewnia podróż własnym samochodem. Na terenie naszego kraju niepełnosprawnemu kierowcy specjalną obsługę zapewniają stacje benzynowe zachodnich koncernów naftowych. Całodobowe sklepy i toalety na tych stacjach są w pełni dostępne dla podróżnych poruszających się na wózkach.

A może za granicę?

Najwięcej udogodnień dla osób niepełnosprawnych wprowadzono w krajach skandynawskich i Niemczech. W Finlandii niemal wszystkie hotele, schroniska, muzea i miejsca publiczne są przystosowano do przyjmowania osób na wózkach inwalidzkich.
Na Zachodzie łatwiej również podróżować koleją. Duże stacje w Wielkiej Brytanii wyposażone są w specjalistyczne urządzenia do obsługi niepełnosprawnych pasażerów, a kolej francuska oferuje odpowiednio przygotowane miejsca w wagonach pociągów ekspresowych TGV i Contrail. Nie ma też problemu z wypożyczeniem samochodu. Większe wypożyczalnie (Hertz, Avis, National) mają w swojej ofercie pojazdy przystosowane dla niepełnosprawnych.

Integracja, nr 4/2001(49), str. 22-24

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas