Warszawa: Miasto bez barier
Zwiększenie roli ruchu pieszego, ułatwienie mieszkańcom przemieszczania się i wprowadzenie jednolitych standardów przy projektowaniu i budowie miejskiej infrastruktury. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie.
Ruch pieszy ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania stolicy, powinien być traktowany priorytetowo, szczególnie w centrum, a mieszkańcy nie powinni napotykać barier, uniemożliwiających im korzystanie z ulic, placów czy utrudniających im dostęp do komunikacji miejskiej. To główne założenia „Polityki tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju ruchu pieszego”, której przyjęcie pozwoli na poprawę jakości życia w stolicy i zwiększy bezpieczeństwo pieszych.
W projekcie dokumentu znalazły się także jednolite standardy oraz wytyczne projektowania i wykonywania przestrzeni dla pieszych, tak aby była ona dostępna i przyjazna dla wszystkich, także osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami itp. Od dwóch lat likwidowane są bariery architektoniczne ze specjalnie przeznaczonych na to pieniędzy. Wybierane są miejsca, gdzie bariery są uciążliwe, ale jednocześnie łatwe i szybkie do likwidacji, tak aby bez konieczności prowadzenia kosztownych prac uzyskać efekt – ułatwienie w poruszaniu się po mieście. To przede wszystkim zbyt wysokie krawężniki, nierówne chodniki, brak pasów ostrzegawczych. Opracowane standardy i wytyczne będą jasną wskazówką dla projektantów, aby takie bariery już nie powstawały.
Wyślij opinię
Z projektem można się zapoznać na stronie Konsultacje.um.warszawa.pl oraz w siedzibie Biura Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy przy ul. Marszałkowskiej 77/79, w sali na parterze, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00. Spotkania konsultacyjne odbędą się 13 (wtorek) i 21 (środa) października w godzinach 16.00 – 19.00 w siedzibie BDiK.
Swoje opinie można również przesłać mailem na adres ruchpieszy@um.warszawa.pl lub pocztą. Opinia powinna zawierać nazwisko, imię i nazwę wnioskodawcy.
Konsultacje potrwają do 30 października 2015 r.
Zebrane uwagi w formie raportu zostaną umieszczone na stronie internetowej konsultacji. Ostateczna wersja dokumentu stanie się zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz