Opieka pielęgniarki długoterminowej
Gdzie i do kogo złożyć skierowanie o objęcie pielęgniarską opieką długoterminową domową osobę w wieku 89 lat? Jest niepełnosprawna - udar mózgu, paraliż lewostronny z cukrzycą typu 2. Osoba mieszka sama. Czas oczekiwania w Krakowie 4-6 miesięcy, a co do tego czasu?
Szanowna Pani,
Długoterminowa opieka pielęgniarska jest przewidziana dla osób przewlekle chorych przebywających w domu, którzy nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego, a ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają systematycznej opieki pielęgniarskiej udzielanej w warunkach domowych. Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej mogą być zakwalifikowani świadczeniobiorcy przewlekle chorzy somatycznie i psychosomatycznie oraz psychicznie chorzy - z wyłączeniem ostrej fazy choroby psychicznej, którzy w ocenie skalą Barthel uzyskali od 0 do 40 punktów.
Świadczenia pielęgniarskie realizowane są we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Pielęgniarka opieki długoterminowej zapewnia dostępność od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00; w soboty i dni ustawowo wolne od pracy udziela świadczeń w medycznie uzasadnionych przypadkach. Wizyty pielęgniarki odbywają się nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu.
Więcej informacji o opiece długoterminowej znajdzie Pani na stronie oddziału NFZ w Krakowie.
W sytuacji, gdy czas oczekiwania jest długi, proponujemy kontakt z działem opieki długoterminowej w oddziale NFZ w Krakowie: tel. 12 29 88 162; 12 29 88 135.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Panią, osoba, która ma być objęta długoterminową opiekę pielęgniarską, wymaga opieki całodobowej. Może należy więc rozważyć także inną formę opieki, tj. skierowanie do zakładu opiekuńczego? W zakładzie takim jest możliwe zapewnienie opieki osobie przewlekle chorej, która ma ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, a nie wymaga już dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym, jednak ze względu na stan zdrowia i niesprawność fizyczną, brak samodzielności w samoopiece i samopielęgnacji, konieczność stałej kontroli lekarskiej, potrzebę profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitację powinna zostać objęta okresową całodobową pielęgnacją oraz kontynuacją leczenia.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie