Rehabilitacja zawodowa. Na co idą środki PFRON?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powstał w 1991 r. Aktualnie jego zadania reguluje Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. PFRON szybko stał się ogromnym wsparciem dla dopiero powstających organizacji pozarządowych. Otworzył nowe możliwości zatrudniania osób z niepełnosprawnością i rozbudził nadzieje całego środowiska.
Rehabilitacja zawodowa – na co przeznaczane są pieniądze z PFRON?
Środki na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością pochodzą z PFRON. Realizacja konkretnych zadań, opisanych w ustawie o rehabilitacji, rozpisana jest między Fundusz, samorządy wojewódzkie i powiatowe. Poniżej wymieniamy zadania realizowane bezpośrednio przez PFRON, zadania samorządów wojewódzkich i zadania powiatów – finansowane ze środków PFRON.
Kwota pieniędzy z PFRON, przekazywanych w danym roku konkretnej jednostce samorządu, wynika z algorytmu, określonego Rozporządzeniem Rady Ministrów. Po wejściu w życie ustawy budżetowej na dany rok, PFRON przekazuje samorządom informację o wysokości środków. Wówczas Rady Powiatu/Sejmiki Wojewódzkie podejmują decyzję o podziale pieniędzy PFRON na poszczególne zadania. Zarząd Funduszu nie ma więc bezpośredniego wpływu na możliwości skorzystania z konkretnej formy pomocy w każdym powiecie.
Zadania PFRON
- Dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych osób z niepełnosprawnością wypłacane pracodawcom.
- Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne osoby z niepełnosprawnością prowadzącej działalność gospodarczą oraz rolnikowi z niepełnosprawnością lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za domownika z niepełnosprawnością.
- Zwrot pracodawcom prowadzącym zakłady pracy chronionej dodatkowych (wynikających z zatrudniania pracownikow z niepełnosprawnością): kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu, transportowych i administracyjnych.
- Dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych przez zakład pracy chronionej.
Zadania samorządu wojewódzkiego
- Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej.
Zadania samorządu powiatowego
Wymienione dalej formy wsparcia realizowane są przez starostów za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy (PUP).
W każdej z nich warunkiem otrzymania i wydatkowania środków finansowych przez pracodawców jest podpisanie umowy ze starostą, która szczegółowo określa wysokość i warunki dofinansowania.
- Zwrot kosztów przystosowania i adaptacji tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy.
- Zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi z niepełnosprawnością w pracy.
- Refundacja kosztów szkolenia pracowników z niepełnosprawnością.
- Dotacja przyznawana osobie z niepełnosprawnością na podjęcie działalności gospodarczej rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
- Dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie: działalności gospodarczej albo prowadzenie własnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego.
- Wsparcie osób bezrobotnych z niepełnosprawnością lub poszukujących pracy (szkolenia, staże, itp.).
Stanowisko pracy – przystosowanie
Pracodawcy mogą uzyskują zwrot kosztów przystosowania i adaptacji istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Zwrot kosztów obejmuje m.in. adaptację pomieszczeń, nabycie odpowiednich urządzeń i technologii ułatwiających funkcjonowanie osobie z niepełnosprawnością, w tym oprogramowania oraz badania medycyny pracy.
Zwrot kosztów dotyczy osób bezrobotnych z niepełnosprawnością lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych przez PUP lub zatrudnionych u wnioskującego pracodawcy, jeśli niepełnosprawność powstała w trakcie ich zatrudnienia.
Pracodawca musi zadeklarować utrzymanie stanowisk pracy przez co najmniej 36 miesięcy.
Stanowiska te muszą też zostać zaopiniowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Maksymalna wysokość pomocy to 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Stanowisko pracy – wyposażenie
Pracodawcy mogą uzyskać zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Zwrot kosztów dotyczy osób bezrobotnych z niepełnosprawnością lub poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu.
Pracodawca musi zadeklarować utrzymanie wyposażonych stanowisk pracy przez co najmniej 36 miesięcy.
Maksymalna wysokość pomocy to 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Osoba bezrobotna z niepełnosprawnością bądź poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może uzyskać pomoc w postaci dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
Maksymalna wysokość pomocy wynosi 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia (a w przypadku działalności rolniczej – 15 000 euro). Osoba z niepełnosprawnością musi zadeklarować utrzymanie działalności przez 24 miesiące.
Materiał przygotowany we współpracy z PFRON
Komentarze
-
Wyzysk
24.09.2019, 20:11Zgadzam sie, pracodawcy tylko drą kasiorę na tych chorych ludzi, a co do czego przyjdzie to traktuja jak zdrowych. Maja dofinansowanie a pracuj jak zdrowy. To jest patologia nie moze tak byc. Uwaga! Pracowalam na otwartym rynku pracy , moj czas pracy to 7 h dziennie, dostalam umowe o prace i obnizono mi pensje za ten skrocony czas pracy! Pracownik pracujacy 8 h dziennie otrzymywal wiecej a robil to co ja!odpowiedz na komentarz -
Leszek P
25.07.2019, 09:10Witam Witam chciałbym zapytać dotację dla osób niepełnosprawnej na aktywację zawodową w stróżach czy mogę się starać proszę odpisaćodpowiedz na komentarz -
Dotacja na Aktywację Zawodową dla osób Niepełnosprawnych do stróż
17.10.2017, 15:46Witam Państwa, chciałbym uzyskać Dotację na Aktywację Zawodową dla osób Niepełnosprawnych do stróżodpowiedz na komentarz -
Szukam dotacji na aktywację zawodową dla osób niepełnosprawnych do stróż
30.09.2017, 11:52Po proszę o źródło z dotacją dla osób niepełnosprawnych na aktywację zawodową do stróżodpowiedz na komentarz -
Pracuje już 3 rok w agencji ochrony i poza dodatkowymi 10 dniami urlopu rocznie nie zauważyłem żadnych różnic między moim stanowiskiem pracy i obowiązkami,a ludźmi pełnoprawnym. Ponad 50% zatrudnionych ludzi w agencjach ochrony to niepełnosprawnych- zatrudniani tylko dla przejęcia funduszu PFRON. Nikt nie sprawdza pracodawców,którzy go pobierają,a wszystkie filmy na niego płacą.odpowiedz na komentarz
-
PRACODAWCY NIEPEŁNOSPRAWNYCH
21.06.2016, 20:27PRZED OTRZYMANIEM JAKIEGOKOLWIEK DOFINANSOWANIA NA NIEPEŁNOSPRAWNEGO PRACODAWCA WINIEN UZYSKAĆ PODPIS TEGO NIEPEŁNOSPRAWNEGO,Z INFORMACJA CO MIESIĄC,ŻE PRACODAWCA SPEŁNIA SWOJE ZADANIA NA CO DOSTAJE KASE.PRACODAWCA OTWARTEGO RYNKU PRACY WINIEN PRYNAJMNIEJ ZATRUDNIONEJ OSOBIE NA KTÓRĄ OTRZYMUJE KASE REFUNDOWAĆ LEKI I INNE ZABIEGI REHABILITACYJNE.WPROWADZIĆ ZAKAZ WYDŁUŻANIA CZASU PRACY PRZY ORZECZENIU UMIARKOWANYM.odpowiedz na komentarz -
Nie mogę zrozumieć jakie koszty ponoszą pracodawcy firm ochroniarskich , sprzątających i innych podobnych tzw. zakładów pracy chronionej na przystosowanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. W większości przypadków żadnych a otrzymywane przez te firmy dofinansowanie tworzy patologię na rynku pracy szczególnie w sektorze ochrony.Może czas by zmienić te chore przepisy aby dofinansowanie pomagało niepełnosprawnym a nie przedsiębiorcom cwaniakom w utrzymaniu się na rynku pracy.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz