Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dlaczego moje dziecko nie dostało świadczenia pielęgnacyjnego?

23.11.2015
Autor: Joanna

Witam. Mój syn choruje od czterech lat na zespół nerczycowy. Z tego powodu niestety musiałam zrezygnowac z pracy, dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zajęcia indywidualne w domu, częste infekcje spowodowane brakiem odporności przez branie cyklosporyny. Szpital na 3 dni raz w miesiącu. I nagle na komisji dowiaduję się, że moje dziecko nie wymaga mojej opieki. Zadałam Pani doktor pytanie: dlaczego? Nie potrafiła mi odpowiedzieć. Chciałabym wiedzieć, jakie są przepisy mówiące wprost, jakiemu dziecku są przyznawane świadczenia. Z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

Rozumiem Pani rozżalenie, jak i niezrozumiałość niektórych przepisów prawa orzekającego o niepełnosprawności, zwłaszcza, jeżeli bierze się pod wzgląd sytuację zdrowotną dziecka i fakt, że według naszej oceny potrzebuje długotrwałego wsparcia i pomocy rodzica w codziennym funkcjonowaniu ze względu na niepełnosprawność. Natomiast to, jakie orzeczenie wyda lekarz orzekający, jak oceni stan zdrowia, potrzeby dziecka w codziennej egzystencji oraz jakie będą rokowania poprawy - jest zależne tylko i wyłącznie od oceny medycznej, merytorycznej i kompetencji lekarza orzekającego.

Orzeczenie powinno zawierać wykaz szczególnych wskazań, m.in.:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

​Zapis ten stanowi podstawę, jak i kryterium w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego.

Bardzo ważny jest fakt, że świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w orzeczeniu: o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału, na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności zawiera m.in. podstawę prawną wydania orzeczenia, wskazania określone przez skład orzekający, uzasadnienie, pouczenie o przysługującym odwołaniu. To przede wszystkim w uzasadnieniu powinna Pani szukać odpowiedzi na postawione pytanie.

Należy również pamiętać, że jeżeli orzeczenie wydane przez powiatowy zespół nie spełnia oczekiwań wnioskodawcy, powinien on w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o niezaliczeniu do niepełnosprawności, złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół przesyła takie odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. W ciągu tego terminu powiatowy zespół ma prawo do samokontroli wydanych i zaskarżonych orzeczeń. Realizacja tego uprawnienia polega na tym, że jeżeli powiatowy zespół uzna, iż odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie to wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.


Podstawa prawna:


Jeżeli chciałaby Pani poczytać więcej o świadczeniach rodzinnych, zapraszam na nasz portal.

O świadczeniach rodzinnych przeczytać też można na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Także na stronie MPiPS znajdzie Pani więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas