Do Biskupina!
Czyżby Prasłowianie znali się na dostępności architektonicznej? Być może. Ale na pewno jej zasady przyswoiły sobie władze muzeum archeologicznego w Biskupinie.
Dostępne muzeum kojarzy się z nowoczesnym budynkiem w centrum dużego miasta, z multimedialną ekspozycją i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Jednak dostępność można osiągnąć – i to bez wielkich nakładów – w rekonstrukcji historycznej (a nawet prehistorycznej) osady.
Poczuć historię
O Biskupinie wie niemal każdy absolwent podstawówki. Dzięki rozpoczętym już w latach 30. XX wieku pracom archeologicznym udało się odtworzyć osadę pochodzącą z czasów epoki brązu, a nawet kamienia łupanego. Zwiedzający to miejsce mogą przyjrzeć się temu, jak wyglądało życie ludów w różnych epokach.
Zwiedzanie najbardziej znanego w Polsce muzeum archeologicznego to swego rodzaju podróż w czasie. Dzięki ekspozycjom tworzonym przez współpracujących z muzeum archeologów i pasjonatów muzeum przeistacza się – zwłaszcza podczas wrześniowego Festynu Archeologicznego – w tętniącą życiem rekonstrukcję historyczną.
Zwiedzający mogą podziwiać starannie odtworzone budynki z różnych epok i poznać życie ich mieszkańców: zobaczyć przy pracy kowala albo wojów przed bitwą, posłuchać dawnej muzyki i spróbować prasłowiańskich potraw.
Dostępność w standardzie
Muzeum zaaranżowane jest w ten sposób, że zwiedzając je w odpowiednim porządku, możemy przyjrzeć się temu, jak w poszczególnych okresach historycznych wyglądało życie mieszkańców naszego kraju. Praktycznie wszystkie atrakcje znajdujące się na terenie Biskupina są dostępne z poziomu parteru. Osoby z niepełnosprawnością ruchową nie powinny mieć też żadnego problemu ze skorzystaniem z oferty rozstawionych na terenie Biskupina namiotów i stoisk. Problem może stanowić jedynie dostanie się do niektórych chat, gdyż jako rekonstrukcje historycznych budowli mają dość wysokie progi. Wszędzie jednak, gdzie jest taka potrzeba, są przygotowane odpowiednie podjazdy. Na terenie muzeum są oczywiście dostosowane toalety (podczas nasilonego ruchu turystycznego rozstawiane są ponadto odpowiednio szersze Toi-Toi). Na pomoc w zwiedzaniu mogą liczyć też osoby niewidome. Rolę audiodeskryptorów pełnią dla nich pracownicy muzeum i archeolodzy, którzy z ogromną pasją opowiadają o eksponatach i historycznych budynkach. Nie powinno być też problemu z możliwością dotknięcia różnego rodzaju przedmiotów. Jak poinformował nas dyrektor muzeum w Biskupinie, odbyły się tu nawet warsztaty dla dzieci niewidomych z zapewnieniem im... strzelania z łuku.
Na terenie Biskupina oczywiście mile widzianymi gośćmi są psy przewodnicy, także dlatego, że – jak przystało na historyczną osadę – w Biskupinie nie brakuje zwierząt. Można tu spotkać zarówno jeźdźców na koniach, jak i taplające się w błocie świnki.
Rodzinna podróż przez wieki
W skład działającego na terenie Biskupina rezerwatu archeologicznego wchodzi rekonstrukcja osady neolitycznej z czasów epoki kamienia łupanego. Potem szlak wiedzie do najbardziej znanej części muzeum – rekonstrukcji grodu z czasów kultury łużyckiej (XV-V w. p.n.e.), otoczonego znanym ze zdjęć w podręcznikach historii wałem obronnym. Za nim znajduje się ulica z dwoma rzędami domów. W każdym są dwie pełne rekonstrukcje wnętrza, pokazujące codzienne życie mieszkańców. Dalej szlak prowadzi do wioski wczesnośredniowiecznej. Na podstawie badań archeologicznych odtworzono warsztaty garncarzy, kowali, tkaczy itp.Turyści mogą też odwiedzić Pawilon Muzealny, w którym są wystawy czasowe, Kwaterę Archeologii Doświadczalnej, obozowisko zbieraczy i łowców z epoki kamienia łupanego. Ponadto na terenie muzeum znajduje się peron turystycznej kolejki wąskotorowej.
W Biskupinie odbywają się różne wydarzenia, zjazdy, koncerty i spotkania miłośników historii, z których najważniejszy jest wspomniany Festyn Archeologiczny, na który przybywają tysiące miłośników historii z całej Europy (relację z tego wydarzenia w Biskupinie można zobaczyć w programie „Misja Integracja”).
Biskupin to miejsce idealne na całodzienną wycieczkę dla całej rodziny. Wspaniale spisze się podczas niej Peugeot Partner Tepee Outdoor 1.6 BlueHDi 100KM – wygodne auto na dłuższe wypady. Największymi zaletami Partnera Tepee jest ergonomiczne wnętrze zapewniające komfort kierowcy i pasażerom. Mają oni na górnej części deski praktyczne pojemniki na drobne przedmioty lub dokumenty. Zwracającym uwagę elementem auta jest też środkowy panel z zamykanym pojemnikiem i miejscem na napoje.
Kierowca i pasażer docenią zapewne dużą przyczepność samochodu, który nawet na trudniejszej nawierzchni prowadzi się świetnie i dobrze trzyma się drogi. Osoba siedząca z tyłu może podczas podróży np. zgrywać zdjęcia z aparatu na laptop (warto dodać, że ten sprzęt może być przechowany w tajnym schowku pod podłogą tylnych siedzeń). Na dobrą ocenę zasługują też światła drogowe oraz doświetlające zakręty. Kierowca ma dzięki nim optymalnie oświetloną drogę podczas jazdy nocą.
Peugeot Partner Tepee zapewnia maksymalny komfort jazdy i jest oszczędny w eksploatacji, co czyni go idealnym wyborem na rodzinne wyprawy.
Zobacz galerię zdjęć z prasłowiańskiego Biskupina.
Informacje:
Biskupin 17, 88-410 Gąsawa, woj, kujawsko-pomorskie; tel. kasa-obsługa ruchu turystycznego: 52 302 50 55, dyrekcja: 52 302 50 25, faks: 52 302 54 20; e-mail: muzeum@biskupin.pl, www.biskupin.pl Czynne przez cały rok w godz: 9-18 w okresie zimowym do zmroku.
Cennik: Bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł (młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, pracownicy instytucji kultury, osoby z niepełnosprawnością); opiekunowie grup (1 na 15 podopiecznych) – wstęp wolny; dzieci do lat 5 – wstęp wolny; opiekunowie osób z niepełnosprawnością – wstęp wolny Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem: (rezerwat i ekspozycjia ok. 2 godz.) w jęz. polskim – 80 zł; w jęz. angielskim – 150 zł; w jęz. niemieckim – 150 zł
Partner cyklu „Kierowca bez barier”
Komentarze
-
Niewidomi Na Tandemach
20.07.2017, 21:17Niewidomi Na Tandemach byli w Biskupinie, w ramach rajdu po Wielkopolsce. Potwierdzamy. Klimatyczne miejsce, dostępne dla osób niewidomych i ich psich przewodników. Teraz wybieramy się na Mazury. Chętnych do udziału w rajdzie rowerowym zapraszamy po bliższe informacje na naszą stronę internetową niewidominatandemach.plodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz