Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę
Już 21-22 listopada 2015 roku w Rumi (woj. pomorskie) odbędzie się XII edycja Pucharu Świata Zawodowców w armwrestlingu (siłowanie na ręce) ZŁOTY TUR WORLD CUP – Rumia 2015. Następnego dnia 23-24 listopada 2015 roku odbędą się II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób z niepełnosprawnością.
Puchar Świata Zawodowców w armwrestlingu to najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu na ręce. Na specjalne zaproszenie organizatorów w zawodach weźmie udział prawie 200 najsilniejszych zawodników z ponad 25 krajów i 6 kontynentów. O randze turnieju świadczy też fakt, że prawa do transmisji i relacji wykupiło 30 stacji telewizyjnych z całego świata.
W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Zawodnicy podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem na obie ręce. O zwycięstwie nie decyduje wyłączenie siła, równie ważne, a może i istotniejsze są technika i taktyka.
200 najlepszych
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.
Do Rumi przyjadą największe gwiazdy światowego armwrestlingu, sportowcy posiadający tytuły mistrza Europy, świata, kontynentu, czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju. Wielu z nich nie bierze udziału w Mistrzostwach Europy czy Świata, przygotowując się wyłącznie do legendarnego Złotego Tura.
- Zawody odbędą się w 7. kategoriach wagowych męskich i kategorii OPEN oraz 4 kategoriach dla kobiet. Pula nagród w tegorocznej edycji starcia zawodowców wynosi ponad 34 tys. dol. - mówi Paweł Podlewski, jeden z organizatorów imprezy.
Polscy zawodnicy
Polskę reprezentować będzie około 30 osobowa kadra zawodników, która została wyłoniona podczas XVI Pucharu Polski w Armwrestlingu, który miał miejsce 7-8 listopada 2015 r. w Krotoszynie. W Rumi zobaczymy polskich medalistów mistrzostw świata, m.in. Marlenę Wawrzyniak i Sławomira Głowackiego, a wśród osób z niepełnosprawnością polskiego mistrza świata Macieja Gralaka.
- W tym sporcie urzekło mnie to, że osoba z takimi, jak ja, problemami w poruszaniu się może z wielkimi sukcesami go uprawiać - mówi Maciej Gralak, zawodnik klubu Arm Fanatic Sport Grudziądz, na co dzień zmagający się z porażeniem mózgowym. - Osobie niepełnosprawnej ruchowo nie łatwo jest uprawiać jakikolwiek sport. Tu, w treningu armwrestlingowym występuje wszechstronność ruchu, dlatego polecam tą dyscyplinę wszystkim niepełnosprawnym. Występuje tu trening siłowy, który wzmacnia wątłe ciało, wytrzymałościowy, wydolnościowy, czy też techniczny. Uprawianie armwrestlingu jest uzupełnieniem rehabilitacji, a w moim przypadku ją zastępuje - dodaje Maciej Gralak, który na niedawnych mistrzostwach świata w Gdyni, w kat. niepełnosprawnych do 60 kg nie dał rywalom szans i zdobył złoty medal.
Z porażeniem mózgowym zmaga się także Konrad Krawczuk reprezentujący klub Złoty Tur Gdynia. Ten skromny chłopak jest najlepszym przykładem na to, jak sport może hartować ducha i silną wolę. Jego talent objawił się już 11 lat temu, kiedy to Konrad zdobył mistrzostwo świata juniorów. Choroba jednak nie chciała dać za wygraną, Konrad musiał zrezygnować ze startów, ale upór i ambicja okazują się za każdym razem silniejsze. On sam za każdym razem wraca do sportu silniejszy, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. W Rumi, przed swoimi kibicami będzie walczył o medal.
- Nie znam innego zawodnika, który miałby w sobie tyle samozaparcia. To przykład dla każdego, nie tylko niepełnosprawnego sportowca. Trzymam za Konrada kciuki, bo medal na mistrzostwach świata byłby dla niego pięknym zwieńczeniem tych wielu lat poświęconych na wysiłek, pokonywanie barier fizycznych i psychicznych - mówi o swoim podopiecznym Igor Mazurenko, prezydent Polskiej Federacji Armwrestlingu, wiceprezydent Europejskiej Federacji Armwrestlingu, inicjator i promotor tego sportu w Polsce.
Program Złoty Tur World Cup 2015
Miejsce: Hala MOSiR Rumia, ul. Mickiewicza 49, Rumia
Sobota, 21 listopad 2015 – walki na lewą rękę
- 9.00 – 18.00 eliminacje
- 19.30 – 20.00 koncert zespołu Chassis
- 20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2015)
Niedziela, 22 listopad 2015 - walki na prawą rękę
- 9.00 - 18.00 eliminacje
- 19.30 – 20.00 koncert zespołu Chassis
- 20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2015)
Kategorie wagowe:
- Mężczyźni lewa, prawa ręka: 63kg, 70kg, 78kg, 86kg, 95kg, +95kg, OPEN category
- Kobiety lewa, prawa ręka: 52kg, 57kg, 65kg, +65kg
Pula nagród: ponad 34 200 dol.
Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę
Wraz z turniejem Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu odbywać się będą w Rumi II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób z niepełnosprawnych. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja For Dream.
Również i na tą imprezę zjadą się czołowi światowi siłacze. Pomimo, że są to osoby z niepełnosprawnością, będzie to również widowisko pełne pokazu siły, umiejętności, determinacji, emocji, ale i również tolerancji.
- Bardzo nam zależy jako fundacji, aby łamać stereotypy, jak i integrować środowiska osób zdrowych oraz niepełnosprawnych. Dlatego z wielkim entuzjazmem realizujemy oba projekty zarówno Pucharu Świata Zawodowców w armwrestlingu jak i Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych, co jest w pełni zbieżne z celami fundacji. Cieszymy się i jesteśmy z tego dumni, że Światowa Federacja Armwrestlingowa powierzyła nam rolę współorganizatora tak wyśmienitych imprez sportowych - zgodnie twierdzą Aleksander Koy oraz Dariusz Rybarczyk z Zarządu Fundacji For Dream.
II Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Armwrestlingu odbędą się również na hali MOSiR w Rumi w dniach 23-24 listopad 2015 roku.
Program II Mistrzostw Świata w Armwrestlingu
Miejsce: Hala MOSiR Rumia, ul. Mickiewicza 49, Rumia
Poniedziałek, 23 listopada
II Mistrzostwa Świata Osób Niedosłyszących (ARM4)
- 9.00 - Ceremonia otwarcia
- 09.30 - Eliminacje lewa, prawa ręka osób niedosłyszących
- 10:30 0 Finał, ceremonia wręczenia nagród
II Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych (ARM 1, ARM 2, ARM 3, ARM 5)
- 11.00 - Eliminacje lewa ręka - rywalizacja na siedząco i stojąco osób niepełnosprawnych
- 16.00 - Finał, ceremonia wręczenia nagród
Wtorek, 24 listopada
II Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych (ARM 1, ARM 2, ARM 3, ARM 5)
- 10.00 - Eliminacje prawa ręka - rywalizacja na siedząco i stojąco osób niepełnosprawnych
- 16.00 - Finał, ceremonia wręczenia nagród
Kategorie wagowe:
ARM 1 – dla sportowców, którzy są w stanie konkurować tylko na siedząco
- Mężczyźni - prawa i lewa ręka: 55kg, 65kg, 75kg, +75kg
- Kobiety - prawa i lewa ręka: 65kg, +65kg
ARM 2 – dla sportowców, którzy są w stanie rywalizować na stojąco
- Mężczyźni - prawa i lewa ręka: 60kg, 70kg, 80kg, 90kg, +90kg
- Kobiety - prawa i lewa ręka: 65kg, +65kg
- Juniorzy - prawa i lewa ręka: 55kg, +55kg
- Juniorki - prawa i lewa ręka: 50kg, +50kg
ARM 3 - Kategorie wagowe dla sportowców z niepełnosprawnością wzroku
- Mężczyźni - prawa i lewa ręka: 86kg, +86kg
ARM 4 - kategorie wagowe dla sportowców z niepełnosprawnością słuchu
- Mężczyźni - prawa i lewa ręka: 70kg, 78kg, 86kg, +86kg
ARM 5 – Kategorie wagowe dla sportowców z niepełnosprawnością fizyczną, które nie wchodzą ściśle w ramach jednej z pozostałych kategorii niepełnosprawności, dla sportowców, którzy są w stanie rywalizować na stojąco
- Mężczyźni - prawa i lewa ręka: 75kg, +75kg
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz