Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Viktoria Modesta na Wielkiej Gali Integracji!

16.11.2015
Autor: Redakcja, fot. Louie Banks
Viktoria Modesta w kapeluszu z dużym rondem

Viktoria Modesta przyjęła zaproszenie na 20. Wielką Galę Integracji, która odbędzie się 19 listopada br. w Expo XXI Warszawa. Podczas tego wyjątkowego spotkania wystąpią artyści – Kamil Czeszel, Sound’n’Grace, November Project oraz przybędzie wielu znanych Przyjaciół Integracji. Motywem przewodnim Gali jest w tym roku hasło „Droga na szczyt”. Honorowy patronat nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Podczas Wielkiej Gali Integracji zostaną wręczone Medale Przyjaciel Integracji, przyznawane osobom, organizacjom i firmom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz w ramach realizacji misji społecznej odpowiedzialności. Specjalne wyróżnienie otrzyma brytyjska gwiazda pop Viktoria Modesta, pochodząca z Łotwy, która udowodniła, że ograniczenia osób z niepełnosprawnością są takie, jakie same sobie wyznaczą.

- Od wielu lat nagradzamy i honorujemy ludzi i instytucje, które są zaangażowane i pomagają środowisku osób z niepełnosprawnością. Co roku są wśród nich wyjątkowe postaci udowadniające swoją postawą, że niezależnie od stanu zdrowia i stopnia sprawności nie ma rzeczy niemożliwych. Viktoria Modesta, zmagając się od urodzenia z niepełnosprawnością, ciężką pracą i determinacją udowodniła, że każdy człowiek może osiągnąć swój szczyt i spełnić marzenia – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Artystka promująca innowacje

Media wieściły, że „rok 2015 będzie należał do Viktorii Modesty”. I tak jest! Pierwszą polską okładkę miała w „Integracji” 1/2015, a 19 listopada wystąpi na 20. Wielkiej Gali Integracji, aby odebrać Nagrodę Specjalną. Na stronie internetowej Viktorii Modesty można przeczytać:

„Viktoria Modesta jest multimedialną, niezależną i „bioniczną” artystką promującą innowacje. Swoimi występami - także jako didżejka - strojami, awangardową wizualizacją i fascynacją technologią podkreśla współczesne rozumienie tożsamości.

Zdobyła renomę jako artystka wykraczająca poza schematy. Urodziła się w 1987 roku w ZSRR. Trudne dzieciństwo i problemy ze zdrowiem, a także atmosfera sowieckiego reżimu i bariery społeczne wpłynęły na decyzję 12-latki o ucieczce do Londynu. Ze skrajnie traumatycznych pobytów w łotewskich szpitalach (wynikających z komplikacji podczas narodzin) wpadła w inną skrajność - londyńską subkulturę. Przytłoczona dyskomfortem związanym z narzuconą jej tożsamością znalazła miejsce do odkrywania siebie wśród osobowości ze świata mody i kultowych klubów.

Fascynacja ekscentrycznością ułatwiła jej karierę modelki. Już w wieku 15 lat promowała alternatywne marki odzieżowe. Szybko zdała sobie sprawę z tego, że realizacja marzeń i odkrywanie swojego potencjału są nierealne z jej „źle funkcjonującą” nogą – pamiątką radzieckiej medycyny (Viktoria przeszła 15 operacji).

Viktoria Modesta zainspirowana kultowymi kreacjami Aleksandra McQueena i Matthew Barneya zdecydowała o amputacji nogi poniżej kolana i zastąpieniu jej protezą, aby w końcu zyskać kontrolę nad swoim ciałem. Pięć lat szukała wsparcia dla swojej decyzji, aż doczekała się wymarzonej operacji.

Pod wieloma względami był to prawdziwy początek twórczego życia Viktorii Modesty. Tuż po tej „transformacji” zaangażowała się w kilka projektów, które miały ogromny wpływ na kształtowanie się jej indywidualizmu.

Kariera Viktorii nabrała tempa dzięki współpracy z Jamesem Stroundem, twórcą jej aktu wyróżnionego w The National Portrait Gallery w Londynie i zaprezentowanego na wystawie podczas uroczystego otwarcia St Pancrass Int Station. Po latach nieuczestniczenia w tym, co kochała, zaczęła kreować przestrzeń dla swojego życia artystycznego.

Muzyczne korzenie Viktorii Modesty pochodzą z Łotwy, gdzie występowała na szkolnej scenie i pisała piosenki. Jako nastolatka została współproducentką, a wkrótce inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń. Reżyserowała sesje zdjęciowe, publikowała w internecie materiały na temat designu i stylizacji. Jej kreacje były zauważane w kręgach mody i sztuki. Występowała podczas Fashion Week, na niszowych festiwalach, jak LOVEBOX, a także na scenach londyńskich nocnych klubów.

Mimo że Viktoria Modesta nigdy nie patrzyła na siebie przez pryzmat niepełnosprawności ani nie dała się jej zdominować, w 2012 roku wystąpiła podczas ceremonii zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, reżyserowanej przez Kima Gavina. Wydarzenie to było transmitowane na żywo dla ponad miliarda widzów na świecie.

Jako czarująca Królowa Śniegu z protezą nogi (wysadzaną kryształkami Swarovskiego) wystąpiła w obsadzie rewii „Dancing On Ice”. Dostrzegła wtedy możliwość poszerzenia pejzażu kulturowego poprzez niekonwencjonalną wizję podkreślenia cielesności w nowoczesny sposób – w połączeniu z modą i seksualnością.

Swoją pozycję wzmacniała w mediach dzięki publikacjom w takich tytułach, jak: „iD”, „Wonderland”, „Grazia UK” (wraz z wydaniem włoskim), „LOOK”, „Notion”, „The Times”, „Music Week”, „PRS Magazine”, oraz publicznym wystąpieniom w Wellcome Trust Museum. Wkrótce rozpoczęła współpracę ze stacją Channel 4.

Pomysły szefów stacji i Viktorii nie były na początku zbieżne. Podjęli jednak próbę zapełnienia luki między estetyką pop, prawdziwą sztuką i obecnością w mediach. Wspólnie stworzyli kampanię i teledysk, który zawojował świat. Został odtworzony ponad 45 mln razy, zagościł w kanałach newsowych, na łamach kolorowej prasy i na popularnych blogach.

Teledysk – wyreżyserowany przez utalentowanego Saama Farahmanda jako część projektu „Born Risky” - stał się kamieniem milowym w kulturowym postrzeganiu tożsamości. Założeniem projektu była autentyczność, dzięki której Viktoria Modesta mogła szczerze opowiedzieć swoją historię.

Po tym sukcesie jej notowania wzrosły, czego owocem był kontrakt z prestiżową agencją modelek IMG. Viktoria Modesta została też członkiem interdyscyplinarnego laboratorium badawczego Media Lab w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Jej misją jest badanie głębi ludzkiego doświadczenia.”

Oglądaj 20. Wielką Galę Integracji na żywo!

Podczas Wielkiej Gali Integracji, największego tego typu wydarzenia w Polsce, podsumowującego roczne działania na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami, wezmą udział one same, a także popularni artyści, politycy, dziennikarze oraz przedstawiciele firm zaangażowanych w działania na rzecz tego liczącego ponad 5 milionów osób środowiska. Na scenę zostaną zaproszone osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie realizacji marzeń. Wśród gości Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które jest organizatorem wydarzenia, będą sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla każdego z nas.

Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – firm i organizacji, z którymi Integracja pracuje przez cały rok w zakresie zmiany rzeczywistości – przystosowywania budynków, serwisów internetowych, biur obsługi klienta czy też warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wielka Gala Integracji transmitowana będzie na żywo na naszym portalu. Zapraszamy 19 listopada 2015 r. od godz. 18:30.


Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda

Partnerzy instytucjonalni

Loga Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urzędu m.st. Warszawy
Projekt współfinansowany
ze środków
PFRON i Urzędu m.st. Warszawy

Partnerzy strategiczni

Loga od lewej: Poczty Polskiej, firm Siemens, MetLife, Lotto i Orange

Partnerzy

Od lewej loga firm: Mondial Assistance, Peugeot, Orlen, Lotniska Chopina w Warszawie, Polpharma oraz EXPO XXI Warszawa

Partner technologiczny

Logo firmy Samsung

Współpraca

Loga od lewej: Prezesi Wolontariusze 2011, Tchibo, dr Gerard, Ferier, u fryzjerów, Regent

Patronat medialny

Loga od lewej: TVP, Jedynka Polskie Radio, Ngo.pl, Niepelnosprawni.pl

Organizator

Logo Integracji

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas