Ekonomia społeczna
W tym odcinku programu „Misja Integracja” poruszamy temat współpracy organizacji pozarządowych z biznesem oraz ekonomii społecznej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne, będąc szansą na integrację, spójność i wzrost zatrudnienia.
Pod szyldem ekonomii społecznej kryją się różne organizacje i instytucje, prowadzące działalność gospodarczą, które wypracowany zysk przeznaczają na maksymalizację korzyści społecznych, stawiając zawsze na pierwszym miejscu dobro jednostki bądź społeczności. Ważną funkcją ekonomii społecznej jest to, że działa nie dla zysku, tylko dla ludzi. Przedsiębiorstwa społeczne, które tworzą sektor ekonomii społecznej, funkcjonują na rynku jak każde inne, dlatego bardzo istotna jest ich współpraca z biznesem.
Czy trudne jest znalezienie części wspólnych i nawiązanie dialogu między biznesem a organizacjami z trzeciego sektora? Jak połączyć obie te grupy, które mają różne cele działań – zarabianie pieniędzy i maksymalizacja zysku dla biznesu versus misja, pasja i działanie na rzecz dobra społecznego, w przypadku organizacji pozarządowych? Na te pytania odpowiada Ewa Konczal, reprezentująca Europejskie Stowarzyszenie Venture Philanthropy, zajmujące się bezpośrednim wsparciem organizacji społecznych, mających największy potencjał zwiększenia skali swoich działań i osiągnięcia znaczącej zmiany społecznej.
Piotr Pawłowski rozmawia z Ewą Konczal również o tym, co zrobić, aby organizacje lepiej i skuteczniej realizowały swoją misję oraz dlaczego warto, aby ich współpraca z biznesem miała charakter długofalowy.
Na przykładzie Integracji, zaprezentujemy widzom, jak korzystając z ponad 20-letniego doświadczenia i wiedzy w zakresie niepełnosprawności, można zbudować wzorowe przedsiębiorstwo społeczne. Dział Usług Eksperckich Fundacji Integracja realizuje misję organizacji, jednocześnie uczestnicząc w sektorze ekonomii społecznej. Prowadzi kompleksowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w zakresie zwiększania dostępności architektonicznej budynków i miejsc użyteczności publicznej, zwiększania dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz uwrażliwiania na niepełnosprawność – poprzez warsztaty i szkolenia – pracowników firm i instytucji.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz