Komisja uznała, że jestem w pełni sprawna
Mam w odcinku lędźwiowym przepuklinę i torbiele, a komisja uznała, że jestem w pełni sprawna. Chodzi o stopień niepełnosprawności.
Szanowna Pani,
W obowiązujących przepisach nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Dlatego nie możemy odpowiedzieć, czy ze względu na Pani schorzenia oraz stopień ich zaawansowania powinna Pani uzyskać status osoby niepełnosprawnej. Decyzję podejmuje komisja orzekająca. Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności bierze się pod uwagę:
- zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejcych, potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty,
- ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego,
- wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje,
- możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia – poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe,
- ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym,
- możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych – poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne.
W opisanej sytuacji proponujemy złożyć odwołanie od orzeczenia. Odwołanie należy złożyć do wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności (tego samego, który wydał orzeczenie) w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niezaliczeniu do stopnia niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie