Dostosowanie stanowiska dla osoby o wzroście ok. 1,4 m
Proszę o informację, gdzie dowiem się, jak dostosować stanowisko pracy, obiekt budowalny do osoby niepełnosprawnej o niskim wzroście, około 140 cm? Chcemy zatrudnić taką osobę na stanowisku komputerowym, ale mamy obawy, czy możemy. Z góry dziękuję za pomoc. Jerzy
Szanowny Panie,
Pracodawca, którzy decyduje się zatrudniać osobę z niepełnosprawnością, na początku napotyka wymóg przystosowania stanowiska pracy do wymogów wynikających z niepełnosprawności.
Tymczasem niepełnosprawność ma charakter bardzo indywidualny. Rozmaita różnorodność schorzeń generuje wielość wymogów, jakie powinien spełniać pracodawca, zatrudniający osobę z określonym schorzeniem. Również indywidualizm cech ludzkich sprawia, że każdy, pomimo tożsamego schorzenia, ma inne ograniczenia. Innym czynnikiem mnożącym różnorodność sytuacji, z jakimi spotyka się pracodawca, jest specyfika poszczególnych stanowisk pracy, narzędzi pracy i okoliczności, w których jest ona wykonywana. To wszystko sprawia, że niezwykle trudne, jeśli w ogóle możliwe, jest opracowanie jednolitej instrukcji, jak powinno wyglądać stanowisko pracy przystosowane do wymagań wynikających z niepełnosprawności.
Pierwszym i najważniejszym elementem jest ergonomia, czyli właściwe, indywidualne dostosowanie stanowiska pracy do możliwości psychofizycznych w taki sposób, aby uniknąć dolegliwości zdrowotnych oraz eliminować źródła chorób zawodowych. Niestety, w wielu przypadkach jest ona zaniedbywana przez pracodawców, dlatego Pańskie pytanie wskazuje na pierwszy dobry krok do stworzenia właściwego i odpowiedniego stanowiska pracy, dostosowanego do potrzeb przyszłego pracownika.
Przede wszystkim warto skontaktować się z Państwową/Okręgową Inspekcją Pracy, by uzyskać informacje lub indywidualne wskazówki odnośnie zatrudnienia konkretnego pracownika z niepełnosprawnością.
W związku z powyższym warto zapoznać się również z przepisami w tym zakresie.
W treści Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy możemy odnaleźć zapis, że pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne ma obowiązek zapewnić dostosowanie stanowisk pracy (czyli przestrzeni pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownicy wykonują pracę) oraz dojść do nich z uwzględnieniem potrzeb i możliwości tych pracowników, co wynika z ich zmniejszonej sprawności, a także dostosowanie urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz dojść do nich, z uwzględnieniem potrzeb i możliwości niepełnosprawnych pracowników, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. Regulacje w tym zakresie zawarte są także w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Poniżej kilka publikacji i stron internetowych, na których znaleźć można informacje na ten temat:
- Stanowisko pracy – adaptacja do możliwości zatrudnianych osób niepełnosprawnych (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy)
- „Bezpieczne miejsce pracy” – publikacja Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (plik PDF, 323 KB)
- „Vademecum zatrudniania osób niepełnosprawnych” (plik PDF, 1059 KB)
- „Organizacja bezpiecznego stanowiska pracy” (plik PDF, 778 KB)
- „Przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej” (plik PDF, 235 KB)
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 493)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650)
- Dyrektywa nr 89/391/EWG „o wprowadzeniu środków w celu zwiększania bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy”
- Zalecenie Rady Europy nr 86/379/EWG dotycząca zatrudnienia osób niepełnosprawnych w krajach Wspólnoty
- Dyrektywa nr 2000/78/EC w sprawie ustanowienia ogólnych ram dla równego traktowania przy zatrudnianiu i wykonywaniu zawodu
- Norma PN-EN ISO 9999:2006 - Pomoce techniczne dla osób niepełnosprawnych – Klasyfikacja
- Kodeks Pracy –bezpieczeństwo i higiena pracy.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia