Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga podatkowa za sprzęt kupiony przed uzyskaniem orzeczenia

31.01.2016
Autor: L.

Jeśli dokonam zakupu protezy piersi po mastektomii przed orzeczeniem niepełnosprawności, czyli przed ustaleniem stopnia niepełnosprawności, to czy będę mogła odliczyć to sobie i uzyskać zwrot po uzyskaniu orzeczenia? Czy data zakupu przed uzyskaniem uprawnień nie odbierze mi tej możliwości?

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zwykle organy podatkowe uznają, że wydatki w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej podlegają odliczeniu, jeżeli są poniesione od daty uzyskania stosownego orzeczenia albo od dnia ustalenia niepełnosprawności, gdy ta data jest wcześniejsza, niż wydane orzeczenie. Bardziej wstecz ich zdaniem cofnąć się nie można – np. do daty samego powstania niepełnosprawności. Jednak np. w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2.06.2015 r. (sygn. akt II FSK 997/13) stwierdzono, że jeśli osoba w chwili poniesienia samego wydatku była osobą niepełnosprawną, a ponadto w roku podatkowym, w którym poniosła wydatek, posiadała już ustalony stopień niepełnosprawności – prawo do ww. ulgi jej przysługuje.

NSA zwrócił uwagę, że ustawodawca rozróżnia pojęcie „osoby niepełnosprawnej” (pojawiające się w art. 26 ust. 1 pkt 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określającym, kto jest uprawniony do ulgi) od osoby posiadającej orzeczenie o ustaleniu jej stopnia niepełnosprawności (pojawiające się w art. 26 ust. 7d – określającym wymagane dokumenty do skorzystania z odliczenia).

Dlatego w opisanej przez Panią sytuacji trudno jest stwierdzić jednoznacznie (tym bardziej, że nie znamy podanej w orzeczeniu daty powstania niepełnosprawności), czy może Pani odliczyć zakup protezy piersi, jeśli został on poniesiony przed datą faktycznego otrzymania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Proponujemy Pani wystąpienie o indywidualną interpretację podatkową. Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu ministra finansów. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski. Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego. Opłata wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Więcej informacji o indywidualnych interpretacjach podatkowych znajdzie Pani na stronie Ministerstwa Finansów.

Drugim rozwiązaniem jest złożenie rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych PIT bez uwzględnienia tego wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a następnie złożenie korekty do ww. rozliczenia z uwzględnieniem tego wydatku. Wówczas to urząd skarbowy będzie zobowiązany do wydania decyzji w tej sprawie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas