Ulgi i uprawnienia we Włoszech
Szanowni Państwo. Chciałabym uzyskać poradę w sprawie legitymowania niepełnosprawności w Europie. Jestem osobą z umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności. Wybieram się do Włoch zimą i wiem, że otrzymałabym darmowe muzea dla mnie i męża-opiekuna. Czy mogą państwo podpowiedzieć, w jaki sposób uzyskać legitymowanie niepełnosprawności we Włoszech?
Szanowna Pani,
W przepisach obowiązujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej brak jest wspólnych przepisów dotyczących wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Dlatego też osoba, legitymująca się dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, wydanym przez jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej, nie może być traktowana w innym kraju jak osoba niepełnosprawna.
Jedynym uznawanym dokumentem uprawniającym do korzystania z uprawnień – przewidzianych w przepisach Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 109, poz. 908, z późn. zm.) – jest karta parkingowa. Zgodnie z art. 8 ust. 6 przedmiotowej ustawy, z możliwości nie stosowania się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, może korzystać osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej posługująca się kartą parkingową wydaną za granicą.
Trwają dopiero prace nad Europejską Kartą Osoby Niepełnosprawnej, tj. dokumentu, który ma ułatwiać osobom z różnymi niepełnosprawnościami poruszanie się po Europie oraz korzystanie z przewidzianych w różnych państwach Unii Europejskiej udogodnień i uprawnień. Planowano, że ww. dokument będzie obowiązywał już w tym roku, jednak obecnie nie ma informacji, na jakim etapie są prace nad nim.
W niektórych krajach np. osobom z widoczną niepełnosprawnością albo na podstawie karty parkingowej sprzedawane są ulgowe bilety do muzeum itp. Jednak nie wynika to z obowiązujących przepisów, a jedynie z dobrej woli poszczególnych osób i swego rodzaju zwyczajów panujących w danym miejscu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie