Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

12-godzinny czas pracy oraz praca w nocy

12.01.2016
Autor: Michał

Czy osoba z 2 grupą niepełnosprawności (z ogólnego stanu zdrowia) może otrzymać od lekarza zaświadczenie o możliwości pracy w systemie 12-godzinnym oraz pracy w nocy?

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 15 Ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą pracować jedynie do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być również zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Ustalony zgodnie z powyższymi zasadami wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po dniu przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Natomiast zgodnie z art. 16 ww. ustawy, wymienionych wyżej ograniczeń czasu pracy osób niepełnosprawnych nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jak więc widać, przepisy ustawy pozwalają osobie niepełnosprawnej zrezygnować z ochrony czasu pracy. Jednak jedynie lekarz medycyny pracy, w oparciu o przedstawioną dokumentację medyczną, może orzec, czy pracownik może zrezygnować z ochrony czasu pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas