Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop rehabilitacyjny na lekarza

25.01.2016
Autor: Piotr

Dzień dobry. Piszę do Państwa z takim pytaniem: jako osoba niepełnosprawna posiadająca znaczny stopień niepełnosprawności (problemy ze wzrokiem) przepracowałem rok i nabyłem prawo do dodatkowego urlopu rehabilitacyjnego (10 dni). Jak mogę wykorzystać ten urlop? Ściślej mówiąc, mam ostatnio problemy zdrowotne i umówionych kilka wizyt u różnych lekarzy (laryngolog) w różnych terminach. Chciałbym wykorzystać ten urlop na wizyty u lekarzy wybierając go w dni, kiedy przypada mi wizyta u lekarza. Znajoma kadrowa mówi, że przepisy pozwalają na takie podzielenie urlopu i wykorzystanie go w ten sposób. Pracodawca twierdzi, że jest to niemożliwe, ponieważ urlop rehabilitacyjny muszę wykorzystać w całości, tj. od razu 10 dni z zaświadczeniami od lekarza, że w te dni mam zabiegi, jako „podkładką” pod wniosek. Kto ma rację? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami, prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych powyżej stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).

Urlop dodatkowy może być dzielony i przechodzi na następny rok. Udzielając urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym należy pamiętać, że jeden dzień odpowiada 7 lub 8 godzinom pracy (w zależności od stopnia niepełnosprawności, jaki posiada pracownik).

W sprawach nieuregulowanych przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, np. związanych z nabywaniem prawa do kolejnych urlopów dodatkowych bądź związanych z wykorzystaniem urlopu, również zaległego, stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Należy także zauważyć, że osoba ze znacznym i z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy. Zwolnienie to jest zwolnieniem skutkującym usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy, w sytuacji, gdy czynności te nie mogły być wykonane poza godzinami pracy. Nieobecność w takim przypadku może trwać cały dzień bądź kilka godzin, a pracodawca nie może wymagać, aby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających. Do pracodawcy należy więc określenie tych zasad. Zwolnienie to może być udzielone np. na podstawie skierowania lekarza na zabiegi. Należy zauważyć, że w przypadku zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających nie ma żadnych ograniczeń dotyczących maksymalnego, łącznego wymiaru liczby dni roboczych tego zwolnienia (w przypadku zwolnienia na turnus jest to 21 dni roboczych). Określony jest tylko jeden warunek, tj. że czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas