Prawnik radzi: zatrudnienie własne
Mam 26 lat, drugi stopień niepełnosprawności i zatrudnienie na umowę o pracę. Chciałbym jednak otworzyć własną działalność gospodarczą, ale jednocześnie dalej pracować póki „nie stanę na nogi”. Moim pomysłem jest prowadzenie nowoczesnego i innowacyjnego sklepu internetowego. Niestety, nie mam pieniędzy na start. Nie mam pojęcia, jak się zarejestrować, gdzie mam pójść, z kim rozmawiać, gdzie zasięgać wiedzy, m.in. jak np. napisać biznesplan itp. Czy są jakieś instytucje, które w tym pomagają? Ponadto, gdyby mi nie wyszło, to czy odpowiadam za to swoim majątkiem?
Łukasz G.
Czujnym Czytelnikom dziękujemy za zwrócenie uwagi na pomyłkę w odpowiedzi. Na skutek niesprzyjających okoliczności faktycznie doszło do błędu. Poniżej zamieszczamy poprawną odpowiedź.
Rozwiązania i pomoc dla osób niepełnosprawnych w tym zakresie istnieją, aczkolwiek są inne dla różnych województw, czasem istnieje kryterium płci, wieku. Trzeba poszukiwać ich na różnych stronach internetowych, w samorządzie, PARP. Jeśli chce Pan zająć się działalnością wykorzystując Internet, to od niego może Pan zacząć. Proszę pamiętać jednocześnie, że jeśli wykorzysta Pan jeden ze sposobów wsparcia, może to zablokować inny.
Jeżeli jest Pan zatrudniony na umowę o pracę i zarobki przekraczają wysokość płacy minimalnej, to jedyna składka, którą powinien Pan płacić prowadząc jednocześnie z etatem działalność gospodarczą, to składka zdrowotna.
Gdyby jednak płaca była niższa niż płaca minimalna (np. w przypadku pracy na część etatu), powinien Pan płacić składki na ubezpieczenie społeczne. Jako osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może Pan liczyć na to, że 60 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zapłaci za Pana PFRON. Niepełnosprawny przedsiębiorca musi złożyć do PFRON wniosek Wn-U-G. Wniosek można przekazać w formie elektronicznej i tą samą drogą można też pobrać potwierdzenie jego wysłania.
Może Pan, prowadząc już działalność gospodarczą, starać się po pewnym czasie o dofinansowanie kredytu zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności.
Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może otrzymać, ze środków PFRON, dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności, jeżeli:
- nie korzystała z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo pożyczka została w całości spłacona lub umorzona;
- nie otrzymała bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo prowadziła tę działalność co najmniej przez 24 miesiące od dnia otrzymania pomocy na ten cel.
Środki na ten cel pochodzą z PFRON, dysponuje nimi starosta. Rzeczywistą wartość dofinansowania określa umowa między przedsiębiorcą a starostą.
Więcej wsparcia, np. w postaci dotacji, mogą otrzymać osoby bezrobotne. Dla osób już pracujących jest mniej propozycji, ale nie oznacza to, że nie ma ich wcale.
Co do odpowiedzialności, to jest ona taka, jak w każdym przypadku nieterminowego wywiązywania się z obowiązku zapłaty podatku, ZUS, kredytu, należności za dostawę usług (woda, prąd, telefon, czynsz) czy należności wobec kontrahenta. Umów należy dotrzymywać.
Komentarz