Bezpieczna przyszłość
Jak mówią specjaliści od finansów – pieniądz rodzi pieniądz. Dlatego warto na liście swoich noworocznych postanowień umieścić „regularne odkładanie na przyszłość”. Na rynku dostępnych jest wiele form regularnego gromadzenia kapitału, a na szczególną uwagę zasługują te, które nie tylko dają możliwość inwestowania środków, ale też ochronę ubezpieczeniową.
Każdy z nas ma cele i marzenia. Życzymy sobie, by na drodze do ich spełnienia nic złego nam się nie przytrafiło. Jednak, gdy los płata figle, dodatkowym powodem do zmartwienia może być konieczność rezygnacji z planów, które wcześniej tak precyzyjnie i misternie układaliśmy dla siebie i naszych najbliższych. Na rynku dostępne są produkty ubezpieczeniowe, które z jednej strony pozwalają nam gromadzić kapitał z przeznaczeniem na określony cel, a z drugiej chronią nas (a właściwie nasze finanse) na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Rozwiązania oparte na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych to jedna z form ubezpieczeń – mówi Rafał Piotrowski, Dyrektor Działu Rozwoju i Marketingu Produktów w MetLife.
Taka polisa ma charakter ochronno-inwestycyjny, co oznacza, że część składki pokrywa koszt ochrony, a pozostała jest zamieniana na wybrane przez klienta jednostki ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Elastyczna ochrona i gromadzenie środków w jednym
W części ochronnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty świadczeń (określonych kwot pieniężnych) w razie śmierci ubezpieczonego oraz – w zależności od zakresu udzielanej ochrony – w przypadku innych zdarzeń losowych, np. choroby lub trwałego inwalidztwa. Za kres i wysokość ochrony ubezpieczeniowej i wysokości kwoty świadczeń mają znaczenie. Od ich wysokości zależy to, jak duża kwota przekazywana będzie na pokrycie ryzyka ubezpieczeniowego i jaka wartość przekazywana będzie na budowanie kapitału.
– Ta część składki z kolei zamieniana jest na jednostki uczestnictwa funduszy. Należy mieć świadomość, że wartość jednostek podlega zmianom i zależy od aktualnej sytuacji na rynkach finansowych – tłumaczy Przemysław Świder, Dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu Produktów Inwestycyjnych w MetLife. Wylicza także korzyści takiego rozwiązania. – Świadczenia ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz nie wchodzą w skład masy spadkowej pod warunkiem, że w polisie wskazany będzie uposażony. Osoby uprawnione do świadczenia, czyli uposażeni, w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej mogą otrzymać świadczenie nawet w ciągu 30 dni od zgłoszenia zdarzenia ubezpieczeniowego i nie muszą prowadzić długotrwałego postępowania spadkowego.
Takie programy łączące indywidualne ubezpieczenia na życie z długoterminowym programem gromadzenia i inwestowania wpłacanych środków znajdują się w ofercie MetLife. Propozycja skierowana jest do klientów, którzy chcą finansowo zabezpieczyć swoich najbliższych na okoliczność śmierci osoby ubezpieczonej. Dodatkowo mogą gromadzić kapitał na realizację planów i marzeń w dalszej lub bliższej przyszłości, lub na utrzymanie dotychczasowego standardu życia po przejściu na emeryturę. W sytuacji wystąpienia całkowitego i trwałego inwalidztwa osoby opłacającej polisę (ubezpieczającego), spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą, Towarzystwo na określonych warunkach opisanych w Ogólnych Warunkami Umowy (OWU) przejmie opłacanie składek. Tym samym udzielana ochrona ubezpieczeniowa będzie kontynuowana, jednocześnie rosnąć będzie liczba zapisywanych na rachunku podstawowym jednostek.
Inwestowanie w bezpieczną przyszłość dziecka
Jeśli zależy nam w szczególności na zadbaniu o przyszłość dziecka, możemy wykorzystać możliwości, jakie daje MetLife Invest 2.0 dla Dziecka.
Polisa MetLife Invest 2.0 dla Dziecka daje rodzicom taką możliwość poprzez świadczenie, jakie byłoby wypłacone w sytuacji śmierci ubezpieczonego, będącego głównym żywicielem rodziny. Świadczenie to zostanie powiększone o aktualnie zgromadzone na rachunku umowy środki. Odbiorcą świadczenia na wypadek śmierci może być drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub nawet samo dziecko.
W przypadku kiedy nie zrealizuje się taki negatywny scenariusz (śmierć rodzica), zapisane na rachunku umowy w ciągu 15 lat opłacania składek jednostki funduszy mogą zostać przez właściciela polisy spieniężone i wykorzystane, na przykład na start dziecka w dorosłe życie czy spełnienie jego marzeń. Jeśli jednak podejmie decyzję o dalszym gromadzeniu kapitału w formie regularnych wpłat, będzie mógł to robić na oferowanych przez MetLife preferencyjnych warunkach.
W ramach umowy MetLife Invest 2.0 dla Dziecka samo dziecko uzyska też ochronę ubezpieczeniową, obejmującą następstwa nieszczęśliwych wypadków lub choroby.
– Zakres ubezpieczenia dla dziecka jest niezwykle szeroki. Dotyczy on zdarzeń poważnych lub rzadziej występujących, takich jak np. groźna choroba czy trwałe inwalidztwo, ale również tych bardziej powszechnych i mniej dotkliwych w skutkach, jak złamania i oparzenia wskutek nieszczęśliwego wypadku (NW) lub pobyt w szpitalu z powodu np. zapalenia płuc – mówi Monika Waśniewska, Kierownik ds. Rozwoju Produktów Życiowych w MetLife. – Świadczenie wypłacane opiekunowi niepełnoletniego dziecka może zostać przeznaczone na leczenie lub rehabilitację podopiecznego. Gdy tworzyliśmy produkt ubezpieczeniowy, przyświecał nam cel, aby kompleksowo wesprzeć rodziców w trudnej sytuacji i zminimalizować skutki nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą spotkać ich dzieci – dodaje.
Warto dodać, że umowa zawiera elementy dopasowane do sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina. Jednym z takich elementów jest zwiększona ochrona ubezpieczeniowa dziecka w okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 31 sierpnia).
– Jeśli nieszczęśliwy wypadek zdarzył się w lipcu lub w sierpniu, suma ubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa wskutek NW oraz suma ubezpieczenia na wypadek złamań i oparzeń wskutek NW jest automatycznie podwajana, i to przy zachowaniu niezmienionej składki – wyjaśnia Monika Waśniewska.
Dodatkowym atutem MetLife Invest 2.0 dla Dziecka jest tzw. premia pięcioletnia – jeśli w pięcioletnim okresie obowiązywania umowy nie dojdzie do wypłaty świadczenia z części ochronnej dla dziecka, wówczas 20 proc. składek opłacanych za ochronę dla dziecka jest „zwracana” na rachunek umowy, zwiększając w ten sposób wartość zgromadzonego kapitału. Warunkiem zwrotu jest regularne opłacanie składek za umowę.
Dodatkowym elementem zabezpieczającym finansowo rodzinę jest kontynuacja opłacania składek, a tym samym i kontynuacja ochrony w przypadku całkowitego i trwałego inwalidztwa płatnika składek (ubezpieczającego). W takiej sytuacji to MetLife przejmie obowiązek opłacania składek za całą umowę, aż do końca 15-letniego okresu.
Jak zawsze, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy i pamiętać, że ryzyko przy produktach inwestycyjnych zawsze ponosi ubezpieczający.
Materiał przygotowany we współpracy z
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz