Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przekroczony zasiłek chorobowy a przejście na zasiłek rehabilitacyjny

25.05.2016
Autor: Czarek

Jakieś 16 dni temu skończyły się przepisowe 182 dni zasiłku chorobowego, pobieranego po wypadku przy pracy. Na skutek późnego dostarczenia papierów do ZUS przez pracodawcę (wypadek był w lipcu, a pracodawca dostarczył papiery do ZUS 4 grudnia), nie poinformowania mnie ani przez lekarza, ani przez ZUS, ani pracodawcę, przekroczyłem czas zasiłku chorobowego o ok. 16 dni. Teraz żaden lekarz nie chce dać mi zwolnienia, a rehabilitacja ma zacząć się za 10 dni. Bez tej rehabilitacji nie jestem zdolny (opinia moja, ale i lekarza) do podjęcia pracy, którą wykonuję na stacji paliw, na stojąco, w 12-godzinnych zmianach. ZUS twierdzi, że o świadczenie rehabilitacyjne mogę wystąpić, ale pracodawca powinien mnie zwolnić z pracy za przekroczenie terminu zasiłku. Co mam robić? Jaka jest moja sytuacja?

Szanowny Panie,

Zgodnie art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2016.372) osoba, która stała się niezdolna do pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego, który może pobierać maksymalnie przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy – 270 dni. Okres pobierania zasiłku chorobowego może nieraz okazać się czasem niewystarczającym na to aby w pełni nastąpiło przywrócenie do zdrowia. Po zakończeniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje na odzyskanie zdolności do pracy, ma prawo wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne.

Z uwagi na powyższe, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O okolicznościach wskazanych powyżej orzeka lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy podkreślić, iż osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi pilnować swoich spraw związanych z zatrudnieniem i przysługującymi jej świadczeniami. Złożony w myśl przepisów, w odpowiednim czasie, wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pozwoli uniknąć ewentualnego rozwiązania stosunku pracy. Po upływie okresów wykazanych w art. 8 ww. ustawy pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas