UOKiK radzi: Seniorze, bądź świadomym konsumentem
Osoby w wieku dojrzałym padają często ofiarą oszustów i naciągaczy. To do nich swoje oferty kierują wszelkiego rodzaju firmy oferujące niskiej jakości towary w zawrotnych cenach, stosując nieuczciwe praktyki. Z okazji Światowego Dnia Praw Osób Starszych (15 czerwca) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) przypomniał o zasadach zakupów od akwizytora, czy transakcji zawieranych na pokazach.
W sanatoriach, biurach, mieszkaniach, podczas wycieczek, na ulicy, a nawet w miejscach kultu – spotkać możemy akwizytorów, którzy oferują nam cudowne suplementy diety, niepalne garnki, lecznicze materace i inne „wynalazki”, które najczęściej okazują się zdecydowanie nie warte swojej ceny. Jeżeli w takiej sytuacji kupujemy produkt, to zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorcy. Zazwyczaj nie mamy możliwości porównania jakości oraz ceny z innymi podobnymi towarami, dlatego ma szczególne prawa. Przede wszystkim może odstąpić od umowy w ciągu 10 dni. Jak wynika z praktyki UOKiK, konsumenci najczęściej mają problem z nierespektowaniem prawa odstąpienia od umowy, niewydawaniem dokumentów potwierdzających zawarcie kontraktu i nierzetelnym informowaniem o kosztach kredytu zaciągniętego na zakup produktu. Najwięcej zgłoszeń napływa właśnie od osób powyżej 60. roku życia i ich rodzin.
Warto wiedzieć więcej!
Dlatego należy pamiętać, że jeżeli kupujesz towary poza lokalem przedsiębiorcy, czyli np. w domu, na pokazie, prezentacji, możesz zrezygnować w ciągu 10 dni od momentu zawarcia umowy. Ważne: nie liczy się termin dostarczenia towaru, a data, która widnieje na umowie. Przed transakcją sprzedawca musi poinformować o takim prawie i wręczyć formularz odstąpienia od umowy. Konsument dostarcza towar na własny koszt. Może to zrobić osobiście, nadać towar kurierem, czy wysłać paczkę – zawsze za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, formularz można także sporządzić samodzielnie.
Koniecznie należy pytać sprzedawcę, czy miejsce, w którym jesteś, to jego siedziba lub oddział. Niektórzy sprzedawcy często celowo zmieniają swoje siedziby, rejestrują jako oddział innej w nowym miejscu. Chcą przez to ominąć przepisy pozwalające na odstąpienie od umowy w ciągu 10 dni.
Jeżeli nie wiemy, czy prezentacja odbywa się w lokalu, poproś o przybicie pieczątki na pustej kartce – adres porównaj z tym, który jest zawarty w umowie, którą zamierzasz zawrzeć. Nie ufaj całkowicie zapewnieniom sprzedawcy – samodzielnie poszukaj w umowie informacji o tym, czy masz prawo odstąpienia od umowy. Jeżeli sprzedawca unika odpowiedzi na pytanie, namawia do podpisania kontraktu bez czytania – nie ulegaj presji. Obowiązuje to, co jest napisane w umowie, a nie zapewnienia sprzedawcy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz