Wyjątkowa wystawa Olimpiad Specjalnych w Zakopanem
Trwa odliczanie do rozpoczęcia IX. Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Białystok 2016, największego sportowego wydarzenia Olimpiad Specjalnych w Polsce w tym roku. Już 14 lutego w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem otwarta zostanie wystawa unikalnych zdjęć, które prezentują osiągnięcia zawodników Olimpiad Specjalnych i historię ruchu Special Olympics w Polsce.
- Olimpiady Specjalne to największy na świecie ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówiła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska. - Od blisko 50 lat dbamy o rozwój sportowy i integrację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie na całym świecie, a od ponad 30 lat robimy to w Polsce. Według szacunków, jeden na 20 Polaków jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną. To ogromna grupa ludzi, która żyje wśród nas, ale jej potrzeby i umiejętności są często niedostrzegane lub ignorowane - podkreśliła.
Duch sportu
Wystawa składa się z 16 plansz, zawierających łącznie ponad 50 fotografii, pokazujących to co najpiękniejsze w Olimpiadach Specjalnych: radość z uprawiania sportu i udziału w rywalizacji sportowej, więź przyjaźni jaka tworzy się pomiędzy zawodnikami, trenerami i wolontariuszami czy smutek po nieudanym starcie w zawodach. Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są Leszek Kowalski, Grzegorz Kurkowski oraz Viola i Jacek Rzodeczko.
- Zdjęcia, które od 14 lutego do 20 marca będzie można oglądać w Parku Miejskim w Zakopanem jednoznacznie pokazują, że sportowcy Olimpiad Specjalnych wkładają w zawody i treningi równie wiele wysiłku i poświęcenia, jak profesjonalni sportowcy - powiedział Grzegorz Kurkowski, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane 2016. - Zawsze walczą o zwycięstwo i robią to nie dla nagród, czy medali, ale dla samej radości z wygranej i przełamania własnych słabości. To jest właśnie duch prawdziwego sportu, który sportowcom Olimpiad Specjalnych jest szczególnie bliski - dodał.
Klimat Zakopanego
Wystawa została przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Zakopane. Urząd Miasta jest także współorganizatorem Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
- Dla mnie, Gospodarza Stolicy Polskich Tatr, jest to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że możemy gościć sportowców z niepełnosprawnością intelektualną oraz obserwować ich zmagania w sportowej rywalizacji - powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane. - Wyjątkowy klimat Zakopanego oraz niezwykła atmosfera podczas rozgrywanych zawodów od lat sprzyja organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych imprez sportowych właśnie w naszym mieście. Cieszę się, że mieszkańcy Zakopanego oraz odwiedzający nas turyści będą po raz kolejny świadkami sportowej rywalizacji pełnej niezwykłych emocji, niezapomnianych wrażeń i przeżyć.
IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych rozpoczną się 9 marca w Zakopanem, a zakończą 20 marca w Białymstoku. Weźmie w nich udział łącznie blisko 450 zawodników, reprezentujących wszystkie oddziały regionalne Olimpiad Specjalnych w Polsce. Zawodników podczas rywalizacji wspierać będzie blisko 300 trenerów, sędziów i wolontariuszy. Igrzyska w Zakopanem wspierają też wyjątkowi Ambasadorzy, legendy polskich sportów zimowych:
- Małgorzata Tlałka-Długosz- trenerka, narciarka, alpejka, wraz z siostrą bliźniaczką czołowe zawodniczki świata lat osiemdziesiątych, mistrzyni Polski i Francji, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
- Józef Łuszczek - pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich. W 1978 roku został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w Lahti. W ciągu swojej kariery 36 razy zdobył mistrzostwo Polski.
- Zofia Kiełpińska - polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady, dwukrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Albertville (1992) i Lillehammer (1994).
- Erwina Ryś-Ferens - polska panczenistka, medalistka mistrzostw Europy i świata, czterokrotna uczestniczka Zimowych Igrzysk Olimpijskich: w Innsbrucku (1976), Lake Placid (1980), Sarajewie (1984) i Calgary (1988)/
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych są najważniejszym etapem w rywalizacji o udział w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które w 2017 roku odbędą się w Austrii.
Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem przedstawicieli sportu, władz samorządowych i Ambasadorów Igrzysk odbędzie się 14 lutego 2016 r. o godz. 15. Więcej informacji o Igrzyskach znaleźć można na stronie Igrzysk 2016.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz