Refundacja sprzętu rehabilitacyjnego – trójkołowy rower
Witam. Od 25 lat choruję na RZS. Walczę z chorobą, ale staram się być aktywną i pożyteczną – działam w ramach wolontariatu w drużynie skautowej i pracuję w rodzinnym domu dziecka. Postanowiłam kupić sobie trójkołowy rower, żeby móc jeździć z dzieciakami na wycieczki. Dzięki rowerowi uniezależniłabym się od potrzeby podwożenia przez znajomych. Większość firm oferuje pośrednictwo w dofinansowaniu zakupu przez PFRON. Pani w okienku jednak poinformowała mnie, że nie mogę się ubiegać o dofinansowanie zakupu rowerka stacjonarnego. Czy chorzy powinni siedzieć w domu, jeździć na rowerku przed telewizorem i nie kłuć kalectwem w oczy? Jak przepisy o dofinansowaniu sprzętu rehabilitacyjnego mają się do tych wszystkich programów przeciw wykluczeniu osób niepełnosprawnych?
Szanowna Pani,
Sprzęt rehabilitacyjny jest to sprzęt niezbędny do rehabilitacji ruchowej lub innej, zaleconej przez lekarza. Osoba z niepełnosprawnością, posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Należy zauważyć, iż przepisy nie dookreślają, na jaki sprzęt rehabilitacyjny PCPR może udzielić dofinansowania (musi on być niezbędny do rehabilitacji). Zdarza się, iż podstawą uznania przez PCPR danego sprzętu jako sprzętu rehabilitacyjnego, którego zakup może być dofinansowany ze środków PFRON, jest opinia Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wystawiana zarówno na prośbę osoby zainteresowanej, jak i PCPR.
W przedmiotowej sytuacji niezbędne jest, aby rower, który zamierza Pani nabyć, był konieczny do rehabilitacji. Warto więc mimo wszystko zwrócić się z pisemnym pytaniem o możliwość uzyskania wsparcia w dofinansowaniu do PCPR w miejscu Pana zamieszkania, odpowiednio uzasadniając potrzebę zakupu.
Proponuję także zainteresować się kwestią wsparcia w zakupie roweru trójkołowego przez różne organizacje pozarządowe.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny