Jak nie wydać majątku podczas wyprzedaży
Styczeń to w sklepach czas wyprzedaży i zakupowego szaleństwa. Sieci sklepów kuszą nas obniżkami cen i atrakcyjnymi ofertami. Co zrobić, by nie stać się ofiarą sprytnych chwytów speców od marketingu? Jak zwykle w takich sprawach zwróciliśmy się do specjalistki od zarządzania domowym budżetem, Anny Ostaszkiewicz.
Mateusz Różański: Czy warto w ogóle brać udział w wyprzedażach i jak odróżnić rzeczywistą okazję od próby naciągnięcia klienta?
Anna Ostaszkiewicz: Warto, tylko, jak zawsze, gdy chodzi o finanse, rozsądnie. Po pierwsze należy zastanowić się, co chcesz kupić na wyprzedaży, a czego naprawdę potrzebujesz. Po drugie trzeba sprawdzić, czy oraz o ile dany towar jest przeceniony. Musimy uważać, bo w sklepie, w czasie wyprzedaży, możesz znaleźć towary także po normalnej cenie, niepodlegające obniżce. Albo przecenione z innych powodów – np. towar może nie być pełnowartościowy.
Jak powinniśmy zaplanować zakupy podczas wyprzedaży?
Po prostu zrobić listę zakupów. I nie kupować pod wpływem impulsu, nie dać się zwieść promocjom, bo wtedy zazwyczaj kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Wcześniej można znaleźć w sklepach towary, które nas interesują, a potem udać się na zakupy w czasie wyprzedaży i kupić te upatrzone rzeczy po obniżonej cenie.
Co zrobić, by zwrócić niechciany towar i odzyskać pieniądze?
Zanim kupisz przeceniony towar, sprawdź, czy sprzedawca w ogóle dopuszcza możliwość jego zwrotu. Jeśli tak, to zwróć uwagę na termin zwrotu, w okresie wyprzedaży z reguły możliwe są bardzo krótkie terminy zwrotu, np. 3 dni, a często jedynie wymiana na inny towar w tej samej cenie. Jeśli jednak towar posiada wady, to możesz go reklamować na standardowych zasadach.
Jakie towary najlepiej kupować podczas wyprzedaży?
Takie, których potrzebujemy, które i tak musielibyśmy kupić. Dobra trwałe, które nie stracą szybko na swojej wartości, towary użytkowe, a także rzeczy dobrej jakości, które starczą nam na dłużej, a możemy kupić je taniej.
Po więcej dobrych rad na temat domowych finansów zapraszamy na profil na Facebooku Anny Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz