Świadczenie pielęgnacyjne dla rolnika
Mam niepełnosprawnego syna, 14 lat. Rozważam zwolnienie z pracy, aby się nim opiekować. Mam 20 lat pracy. Jestem też współwłaścicielką gospodarstwa. Czy jak zwolnię się z pracy, to dostanę świadczenie? {zostało ono odebrane rolnikom}
Szanowna Pani,
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje m.in. matce lub ojcu z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W przypadku, gdy o świadczenie pielęgnacyjne ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników bądź domownicy, świadczenia te przysługują odpowiednio:
- rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
- małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.
Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym potwierdza się stosownym oświadczeniem, złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Zatem jeśli spełni Pani powyższe warunki, będzie Pani mogła ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie