Wjechał, mimo zakazu ruchu. Dostał grzywnę. Sąd Najwyższy uniewinnił
Sąd Najwyższy uwzględnił prośbę Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) o uchylenie wyroku dwóch sądów niższej instancji w sprawie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności posiadającej kartę parkingową, na którą nałożono grzywnę za niedostosowanie się do znaku zakazu ruchu w obu kierunkach z tabliczką „Dotyczy również osób posiadających karty parkingowe”.
Sąd Rejonowy nałożył na kierowcę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, posiadającego kartą parkingową, grzywnę w wysokości 150 zł. Sąd uznał go za winnego, gdyż jako kierowca nie dostosował się do znaku B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, opatrzonego tabliczką „Dotyczy również osób posiadających karty parkingowe”.
RPO nie zgodził się z argumentem sądu, który uznał osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności za zupełnie zdrową oraz przyjął, że w jej kartę parkingową wpisane były numery rejestracyjne auta. Według Rzecznika, nie można było również przyjąć, że znak zakazu ruchu z tablicą „dotyczy również osób posiadających karty parkingowe” odnosił się do osoby niepełnosprawnej. Sąd nie dokonał koniecznego rozróżnienia na osoby w pełni sprawne posiadające karty parkingowe i osoby korzystające z kart parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Sąd odwoławczy uznał także argumenty sądu I instancji.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok
„Przyjęta przez sądy orzekające w niniejszej sprawie błędna interpretacja przepisów dotyczących praw osób niepełnosprawnych powoduje utrudnienia dla poruszania się przez osoby niepełnosprawne, w szczególności w kontekście regulacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych – komentuje na stronie Rzecznika Izabela E. Kikolska, główny specjalista w Zespole Prawa Karnego RPO. – Sąd Najwyższy (SN) przyznał rację RPO, że Sąd Odwoławczy w niniejszej sprawie, w ślad za sądem I instancji, gołosłownie stwierdził, że „obwiniony nie może być uznany za osobę niepełnosprawną”. Tymczasem obwiniony przedłożył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i decyzję starosty o wydaniu mu karty parkingowej z bezterminową datą ważności. Nie wskazano żadnej podstawy prawnej twierdzenia, że karta parkingowa osoby niepełnosprawnej powinna posiadać numery rejestracyjne konkretnego pojazdu. W ocenie SN trudno dociec, czy źródłem tego błędu była wadliwa interpretacja przepisów, czy ślepe zawierzenie stwierdzeniu biegłego”.
Sąd Najwyższy zgodził się z argumentami RPO i 26 stycznia br. uchylił wcześniej wydany wyrok w tej sprawie.
Komentarz