Jak nie zbankrutować przed świętami
Boże Narodzenie za pasem. Okres przedświąteczny to naprawdę trudny czas dla domowego budżetu. O rady na temat tego, jak mądrze i oszczędnie przygotować się do świąt, poprosiliśmy ekspertkę w dziedzinie zarządzania domowym budżetem – Annę Ostaszkiewicz.
Mateusz Różański: Jak zaplanować świąteczne wydatki?
Anna Ostaszkiewicz: Przede wszystkim odpowiednio wcześniej należy zrobić listę zakupów spożywczych, które trafią na świąteczny stół, ustalić limity kwotowe na poszczególne wydatki, po prostu przygotować budżet świąteczny.
Czym kierować się podczas robienia zakupów?
Zakupy trzeba robić według listy, trzymając się ustalonego budżetu. Porównuj ceny. Można też wcześniej wybrać i obejrzeć produkty w punkcie handlowym, a zamówić je przez internet, z dostawą do domu. W ten sposób unikniesz przedświątecznych kolejek i tłumu w sklepach. Oszczędzisz i czas, i pieniądze. Zakupy internetowe powinieneś zaplanować z wyprzedzeniem, by przesyłka nadeszła przed świętami.
Jak mądrze kupować prezenty?
Wystarczy ustalić limity na prezenty, np. 20-50 złotych dla każdej osoby albo ograniczyć wydatki na prezenty w inny sposób, np. kupując je tylko dzieciom lub wylosowanym osobom. Im wcześniej weźmiesz się za przygotowanie listy prezentów, tym większa szansa, że racjonalnie zaplanujesz wydatki na ten cel. Znajdź więc czas, by zastanowić się, co komu kupić, co sprawi przyjemność danej osobie, a potem udaj się na zakupy i konsekwentnie trzymaj się listy.
Czego wystrzegać się podczas „świątecznego szaleństwa”?
Nie wolno ulegać pokusom i promocjom handlowym, nie kupuj pod wpływem chwili. W szczególności musimy unikać kredytów czy pożyczek na święta, które potem będzie trzeba spłacać przez kolejny rok.
Przed świętami i nie tylko zapraszamy wszystkich na prowadzoną przez nią stronę na Facebooku, poświęconą finansom osobistym: Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz