Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można odebrać orzeczenie przyznane na stałe?

25.05.2016
Autor: Zbigniew

Czy orzeczenie o niepełnosprawności, np. 03-L, przyznane na STAŁE, można ODEBRAĆ, nie przyznając żadnego? Stan mojej niepełnosprawności znacznie się pogorszył, ale lekarz prowadzący odradza mi składanie wniosku o wyższą grupę, bo mam już 70 lat i w tym wieku mogą mi odebrać to, co mam.

Szanowny Panie,

W sytuacji, gdy stan Pańskiego zdrowia uległ zmianie, może Pan wystąpić z wnioskiem do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie ponownego orzeczenia, które będzie odpowiadało aktualnemu, zmienionemu stanowi zdrowia. Taką możliwość przewiduje w szczególności par. 15 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U.2015.1110).

W przypadku wystąpienia z wnioskiem o wydanie ponownego orzeczenia, zespół orzekający może wydać orzeczenie uwzględniające zmianę stanu zdrowia albo orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, które sprowadza się do stwierdzenia, iż nie wystąpiły żadne nowe ograniczenia funkcjonalne w stosunku do istniejących w chwili wydania obowiązującego orzeczenia i posiadane orzeczenie właściwie odzwierciedla ograniczenia funkcjonalne osoby orzeczonej.

Trzeba jednak pamiętać, że wnosząc o wydanie orzeczenia musi Pan udowodnić (udokumentować) swoją sytuację zdrowotną. Trzeba też pamiętać, że nawet jeżeli pojawiają się jakieś nowe schorzenia lub pogłębia się istniejąca choroba, nie jest to zawsze tożsame z pogłębiającą się niepełnosprawnością. Natomiast samo osiągniecie wieku 70 lat nie stanowi tutaj przesłanki do weryfikowania stopnia niepełnosprawności.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas