Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna – samochód syna

28.02.2016
Autor: Zofia

Razem z mężem mamy orzeczenie o niepełnosprawności – st. umiarkowany. Jeżdżąc na zabiegi korzystamy z samochodu syna, który jest jego własnością. Jak możemy rozliczyć ulgę?

Szanowna Pani,

W ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym. Kwota odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 2280 zł. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku.

Nie jest wymagane posiadanie dokumentu stwierdzającego wysokość poniesionych wydatków. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Ponieważ samochód nie stanowi ani Państwa własności ani współwłasności, nie można niestety ww. wydatku odliczyć.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas