Ekozofia – spółdzielnia inna niż wszystkie
Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą prowadzić własną firmę? Okazuje się, że tak. Udowadniają to ludzie zrzeszeni w spółdzielni socjalnej Ekozofia Niepełnosprawnych.
Twórcami tej pierwszej w Polsce spółdzielni prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, są wychowankowie ośrodka prowadzonego przez cieszyńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Spółdzielnia świadczy przede wszystkim usługi związane z utrzymaniem terenów zielonych (koszenie, porządkowanie i pielęgnacja ogrodów), myciem grobów oraz sprzątaniem biur i mieszkań. Ich pełną ofertę można znaleźć na ich stronie internetowej.
To właśnie z inicjatywy zarządu PSOUU w Cieszynie powstała spółdzielnia. Powodem była również możliwość otrzymania funduszy z Unii Europejskiej w ramach tworzenia spółdzielni socjalnych. Docelowo Ekozofia powstała, by świadczyć usługi dla prowadzonego przez PSOUU Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń w Bażanowicach.
– Chcieliśmy dać szanse osobom niepełnosprawnym na to, aby nabierały doświadczenia i rozwijały się poprzez pracę oraz by mogły brać aktywniejszy udział w życiu społecznym - tłumaczy Przemysław Kluz, prezes spółdzielni.
Zaangażowani politycy
Jednak początki działalności Ekozofii były trudne. Spółdzielcy borykali się z problemami, jakie spotykają większość firm. Walka o pierwsze zlecenia, promowanie spółdzielni, a przede wszystkim przekonywanie odbiorców, że osoby niepełnosprawne intelektualnie też mogą być dobrymi pracownikami. Piętrzyły się przed nimi również kwestie formalne, których sprawne załatwienie było priorytetem na starcie działalności. Niełatwe było również spełnienie wszystkich wymogów stawianych przez dofinansowującą Unię Europejską.
– Na szczęście wszystko poszło dobrze. A my z większym już doświadczeniem i nadzieją patrzymy w przyszłość – podsumowuje Kluz .
Największym sukcesem spółdzielni jest to, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą być dobrymi pracownikami, którzy realizują zlecenia profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem.
W tej chwili Ekozofia współpracuje z innymi spółdzielniami (np. „Parostatek” z Cieszyna), stowarzyszeniami (np. „Serfenta” z Cieszyna). Wielką pomocą służy im Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Lokalnej „Być Razem”. Ale najściślejsza współpraca łączy spółdzielców z cieszyńskim kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz