Umowy okresowe nie dłużej niż na 33 miesiące
Od 22 lutego 2016 r. jeden pracodawca będzie mógł zawrzeć z tym samym pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony, które będą mogły trwać nie dłużej niż 33 miesiące. Zmiany w Kodeksie pracy nie są bez znaczenia dla zatrudniających osoby z niepełnosprawnością.
- Napływa do mnie wiele zgłoszeń od pracodawców prowadzących firmy o statusie zakładu pracy chronionej (zpchr) – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). – Obecnie często zdarza się, że ich pracownicy z niepełnosprawnością tracą status osoby niepełnosprawnej, np. obecnie mają wydane orzeczenia na czas określony ze stopniem umiarkowanym, dostarczają kolejne orzeczenie, ale już wskazujące na stopień lekki lub w ogóle nie zostają zaliczeni do żadnego ze stopni niepełnosprawności. To jest dla pracodawców duży problem, gdyż boją się, iż przez zmianę przepisów Kodeksu pracy oraz niestety w szczególności procedury związanej z orzecznictwem osób niepełnosprawnych będą musieli utracić status zpchr, ponieważ nie utrzymają odpowiednich wskaźników wskazanych w art. 28 Ustawy o rehabilitacji – dodaje.
Dotychczas limitu nie było
Dotychczas pracodawcy nie mieli określonego przepisami okresu, na jaki mogą zawierać umowę o pracę. W nowych przepisach będzie tak tylko w przypadku umów zawieranych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym oraz w celu wykonywania pracy przez okres kadencji.
- Limity nie będą też obowiązywać, jeśli pracodawca wskaże, że pominięcie przepisowych okresów jest niezbędne w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy – wyjaśnia Barbara Nieszporek z Grupy Gumułka. – W takiej sytuacji należy w ciągu 5 dni roboczych od daty zawarcia takiej umowy poinformować o takim fakcie okręgowego inspektora pracy.
Nie zawsze można zatrudnić na czas nieokreślony
Edyta Sieradzka zaznacza, że pracodawcy mają świadomość, iż zmiana przepisów od 22 lutego jest korzystna dla pracowników; oni sami także chcieliby móc zatrudniać ich na czas nieokreślony.
- Nie zawsze jednak jest taka możliwość – podkreśla. – Do takich sytuacji zalicza się ta, kiedy np. firma ma podpisaną umowę z klientem na konkretny okres, np. na rok, lub właśnie pracownik ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności na czas określony. Pracodawcy będą musieli również zwrócić się do swoich klientów z prośbą o zmianę zawartych pomiędzy nimi umów, aby okres ich rozwiązania był nie krótszy niż trzy miesiące, ponieważ oni też wobec pracowników po 22 lutego będą musieli stosować nowe okresy wypowiedzeń.
Edyta Sieradzka zaznacza, że prawdopodobnie inne kwestie, obecnie niewidoczne i nie do końca wpływające na prowadzenie działalności i zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, wyjdą w praktyce już po wejściu w życie tych zmian.
Komentarze
-
Pracodawca na kilka dni odeśle pracownika do domu , a po pewnym czasie zatrudni go na nowo.... - Mnie zastanawia dlaczego nic się nie robi z "umową o dzieło " czy " umową - zleceniem" ..odpowiedz na komentarz
-
33 miesiące
25.02.2016, 18:29Kolejna fikcja i poszerzanie szarej strefy.Po 33 miesiącach będzie bruk i kolejna osoba.Oto co wnosi nowy projekt.W środowisku niepełnosprawnych spowoduje to jeszcze większe cięcia.odpowiedz na komentarz -
Witam, Pracownik niepełnosprawny po przepracowaniu 33 miesięcy na czas określony. Pracodawca nie będzie z nim zawierał umowy na czas nieokreślony. I dana osoba ponownie będzie musiała szukać zatrudnienia u innego pracodawcy. Wprowadzenie cięć dopłat do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych spowoduje spadek zatrudnia osób niepełnosprawnych. Uważam wprowadzone zmiany za niekorzystne dla środowiska osób niepełnosprawnych.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz