Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol!

25.02.2016
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, grafika: Angela Greniuk
Awers naszej propozycji legitymacji osoby niepełnosprawnej. Błękitna, z niebieskim znaczkiem aktywnej osoby na wózku, miejsca nam.in.: imię, nazwisko, zdjęcie

Od października 2016 r. wprowadzane będą nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością. Nie ustalono na razie, jak będą wyglądać. Dlatego, zainspirowani m.in. przez naszych Czytelników, przedstawiamy naszą propozycję. Dołącz do naszej akcji!

Warto podkreślić, ze wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe. Tylko wydawanie ew. duplikatu kosztować będzie 15 zł.

Małe, plastikowe

„Może wreszcie czas, by nowe legitymacje wyglądały po europejsku, tj. były małe, plastikowe i z informacją również w języku angielskim” – napisał w komentarzu jeden z użytkowników portalu Niepelnosprawni.pl.

Awers i rewers obecnie funkcjonującej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Biała z m.in.: miejscem na zdjęcie, imię, nazwisko, adres, stopień niepełnosprawności, datę ważności

Redakcja w pełni się z nim zgadza. Dotychczas używane legitymacje, wydawane w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, są nie tylko mało estetyczne, ale też nieporęczne – za duże, nie mieszczą się w portfelu, przez to łatwo się niszczą i gubią, ponieważ noszone są w różnych dziwnych miejscach. Ponadto, ze względu na swój wygląd, budzą skojarzenie z poprzednią epoką.

Oto nasza propozycja

Powstaje pytanie, dlaczego osoby z niepełnosprawnością nie mogą mieć równie poręcznych legitymacji, jak te, którymi posługują się na przykład studenci wielu uczelni? Dlaczego podobnie nie mogłoby być z legitymacją osoby z niepełnosprawnością? Dlatego przedstawiamy swoją propozycję wyglądu legitymacji osoby z niepełnosprawnością:

Awers i rewers legitymacji osoby z niepełnosprawnością. Są na niej m.in. imię, nazwisko, angielska nazwa dokumentu, miejsce zdjęcie i podpis, logo aktywnej osoby na wózku, data obowiązywania legitymacji

  • Legitymacja jest niebieska, co kojarzy się z innym dokumentem używanym przez część osób z niepełnosprawnością – kartą parkingową.
  • Formatem pasować ma ona do pozostałych dokumentów – np. dowodu osobistego czy prawa jazdy – które mieszczą się w przegródkach portfela.
  • Język angielski, użyty do tłumaczenia nazwy dokumentu, pozwoli – w oczekiwaniu na Europejską Kartę Osoby z Niepełnosprawnością, nad którą trwają prace w Parlamencie Europejskim – na korzystanie z ulg i uprawnień także poza granicami Polski.
  • Proponujemy też możliwość wpisania swego rodzaju informacji specjalnych dla czytającego dokument, np. że korzysta się z psa przewodnika, że jako osoba z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie może czekać w kolejce do toalety, że jest się osobą nie mówiącą.
  • Ponadto, proponujemy coś w Polsce nowego, czyli…

Zmianę symbolu niepełnosprawności na bardziej odpowiadający naszym czasom!

Obecnie stosowany symbol niepełnosprawności, czyli dość statyczna osoba siedząca na wózku, powstał w 1968 roku. Czasy się jednak zmieniły. Także funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością niemal 50 lat temu było zupełnie inne.

Dlatego parę lat temu, w ramach The Accessible Icon Project, powstał nowy symbol osoby z niepełnosprawnością. Zespół Sary Hendren zaczął go przyklejać m.in. na tablicach oznaczających miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Z czasem akcja zyskiwała na popularności. W pewnym momencie do odpowiedzialnych za nią aktywistów dołączył profesjonalny grafik i projektant, Tim Ferguson Sauder, który nadał symbolowi profesjonalny kształt. By uczynić je powszechniejszym, twórcy nowego symbolu w 2014 roku umieścili je w domenie publicznej. Dziś wszyscy – zarówno instytucje, jak i pojedyncze osoby – mogą z niego korzystać.

Biała, dynamiczna sylwetka osoby na wózku na niebieskim tle

Nowy symbol to ruch, aktywność, życie.

Symbol jest już stosowany. Na zmianę na niego starego znaczka zdecydował się w 2014 roku gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, który za jednym zamachem usunął z urzędowego słownika przestarzały wyraz „handicapped” i wprowadził nowy symbol, który przedstawia osobę na wózku w ruchu. My proponujemy pójść tym śladem, by z czasem nowy symbol trafił także na znaki drogowe, „koperty” czy oznaczenia wszelkich udogodnień dla osób z niepełnosprawnością.

Podziel się swoim pomysłem!

Czy zgadzasz się z tym, że legitymację osoby z niepełnosprawnością trzeba wymyślić na nowo? Czy podoba Ci się zaproponowany przez nas wzór nowej legitymacji, a zwłaszcza nowy symbol? A może masz swój pomysł na ten dokument?

Czekamy na komentarze, przypominając jedynie, by wodze fantazji ograniczać kwestią kosztów wyprodukowania legitymacji. Rzecz w tym, by dokumenty te wciąż mogły być darmowe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • EWA
    Ewa.K
    11.06.2017, 12:13
    Proponuje jeszcze umieszczenie informacji odnosnie opiekuna prawnego upowaznionego bo nie raz sie mnie czepiaja ze skad ma wiedziec ze ja to matka i opiekun i zawsze dowod osobisty musze pokazywac oraz info o tym ile procent znizki sie nalezy z owa legitymacja bo kazdy sobie inna cene wymysla albo olewa ta legitymacje i kasuje caly bilet
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja ON
    Marek Szmigielski
    08.05.2017, 12:54
    Witam. Z grupą osób staraliśmy się dotrzeć do osób decyzyjnych aby nowa legitymacja była ZROZUMIAŁA nie tylko dla Polaków. Dlaczego wyszczególniłem ZROZUMMIAŁA , ponieważ będąc poza granicami naszego kraju spotkałem się z komentarzem: niech mi Pan pokaże chociaż jedno słowo w j.angielskim, niemieckim czy francuskim. Na taką informację osoby decyzyjne w naszym kraju odpowiedziały: jak na razie nie ma porozumień międzynarodowych, dyrektyw unijnych odnośnie uznawania bądź nie zniżek dla ON i ja to rozumiem tylko nie rozumiem w oparciu o jakie PRZEPISY, REGULACJE MIĘDZYNARODOWE CZY INNE POROZUMIENIA zabronione jest dostosowanie legitymacji do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jakie przepisy unijne czy inne regulują, że nasza legitymacja ma być na papierze makulatorowym a nie plastik, że nie może być kilku słów w języku obcym?itd.itd. Szanowni decydenci - nie martwcie się napisy w j. polskim mogą i powinny zostać - nie będzie kłopotu ze zrozumieniem. To czy inne Europejskie Instytucje będą uznawały czy nie to już jest ich suwerenna decyzja - która jak wynika z moich dotychczasowych doświadczeń jest pozytywna i przychylna ON.
    odpowiedz na komentarz
  • nowe legitymacje
    Inwalida z kodu 10 N Jurkiewicz M.
    29.04.2017, 09:06
    Wszystko ok tylko po co adres zamieszkania Nie ma tego obowiązku nawet w DO Lepiej w tym miejscu umieścić np. grupę krwi.
    odpowiedz na komentarz
  • Opis niepełnosprawności.
    Anna Gargul
    03.02.2017, 14:35
    Dodatkowo należy przetłumaczyć konieczność towarzyszenia osoby opiekuna lub psa przewodnika.
    odpowiedz na komentarz
  • europejska legitymacja
    Anna Gargul
    03.02.2017, 14:30
    Należy dodać napis przynajmniej po angielsku (disability card) oraz po niemiecku (Behindenausweis) , a wówczas jest szansa, ze zostanie uwzględniona przy wejściu do muzeum lub na basen gdzieś w Europie
    odpowiedz na komentarz
  • nowe legitymacje on
    sylwiab
    02.02.2017, 00:54
    witam obecnie mam taką małą nieco szerszą i większą niż karta do banomatu. jest poręczna i łatwo mi ją znaleść gdy mam szybko opłacić bilet czy kontrola jest w mpk. te wielkie typu tej parkingowej to porażka. i jeszcze ten wzór z wózkiem... może pora w końcu nie postrzegać nas niesprawnych jako niesprytnych nieaktywnych na tych topornyh czterokołowcach a ludzi normanych jak wszyscy inni sprawni. czuję się dyskryminowana przekazem mass mediów o niesprawnych. robi anm on czarny PR. edukacja edukacja i raz jeszcze uświadamianie...
    odpowiedz na komentarz
  • Tylko karta plastikowa
    Marcin
    17.01.2017, 21:23
    Wczoraj po raz pierwszy w życiu wydano mi taką legitymację i poczułem się jak w PRL-u. Mamy 2017 rok i legitymacja powinna być w postaci małej plastikowej karty a nie na papierze makulaturowym. Zafoliowałem to to i wszystko się zaraz rozkleiło. Masakra. Byle jaki sklepik z ciuchami wydaje od dawna swoim klientom plastikową i sztywną kartę rabatową przypominającą swoim wyglądem kartę bankomatową a tu "powrót do przeszłości". Wstyd i żenada. Aha, moja niepełnosprawność nie dotyczy narządu ruchu więc symbol człowieka na wózku jest zupełnie nietrafiony. Nie można wymyślić jakiegoś bardziej uniwersalnego?
    odpowiedz na komentarz
  • nowe legitymacje
    Michał
    08.01.2017, 09:48
    w tym roku będą wymieniane legitymacje osób niepełnosprawnych na nowe. Ja mam wydaną starą w jednym województwie a mieszkam całkiem w innym. Gdzie i od kiedy i z jakimi dokumentami trzeba się zgłaszać po nowe legitymacje lub by wydali nową. Bo jechać przez Polskę by złożyć podpis pod formularzem że przyjęli do realizacji to będzie chore.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowa legitymacja dla niepełnosprawnych.
    Tadeusz
    10.12.2016, 12:01
    Nowa legitymacja powinna być naprawdę mała i trwała. Propozycja przedstawiona w artykule jest bardzo dobra.
    odpowiedz na komentarz
  • Orzeczenie na stałe
    Justyna
    02.11.2016, 15:46
    Jeżeli mam orzeczenie na stałe stopień,umiarkowany to legitymację tez wyrobia mi na stałe?
    odpowiedz na komentarz
  • Tak!
    Gosia
    05.08.2016, 14:07
    Jak dołączyć do akcji...? Taka karta jest po prostu musem w obecnych czasach. Wydanie kolejnego świstka po polsku w formacie niepodobnym do niczego jest koszmarną strata pieniędzy państwowych, czyli naszych. Jak można dołączyć do akcji zeby mieć realny wpływ na wygląd tych kart? Proszę się nie kłócic o symbol. Taki jest na całym świecie i to on jest rozpoznawalny. jak logo coca-coli... Legitymacja platikowa, w odpowiednim formacie, międzynarodowym języku i logo TAK!
    odpowiedz na komentarz
  • Anna Korczakowska
    Anna Korczakowska
    23.06.2016, 12:35
    Jestem mama synka chorego na autyzm wieku 7lat który jeszcze nie mówi i takie rozwiązanie jak wpis do karty gdzie mogą się okazać niepełnosprawni (myślę że to zda egzamin ) samo to że będą plastikowe to już dużo.
    odpowiedz na komentarz
  • Opinia o legitymacji osób niepelnosprawnych
    Jadwiga Krupa- amazonka z Sosnowca
    10.05.2016, 19:05
    Witam. Bardzo się cieszę, że ktoś również pomyślał o tej zmianie. Właśni jestem w trakcie zgłaszania propozycji nowej wersji i przez przypadek trafiłam na tą informację więc nie będę "wyważała otwartych drzwi". Jak byłam w krajach Unii Europejskiej to sobie radziłam z tą dotychczasową, ale tylko dlatego, że trochę znam angielski. Ulgi w muzeach i w innych miejscach do zwiedzania są duże i warto się pokusić o zmianę. Ta propozycja bardzo mi pasuje wszystko co trzeba jest na niej zawarte, dobry format i kolor. Popieram propozycję zmiany i pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • janusz stryczek
    JANUSZ STR
    14.04.2016, 23:17
    serdecznie chce nowe legitymacja od września 2016r plastyki , tak jak bankowe plastyki , to super . warto przemyślenie mala plastykowe. twarte
    odpowiedz na komentarz
  • Legitymacja
    Rezki
    21.03.2016, 16:46
    dobry pomysł i powinny być na całe UE
    odpowiedz na komentarz
  • wymiana legitymacji
    Tom
    04.03.2016, 22:31
    Wymiana legitymacji jest obecnie niepotrzebna. Najpierw trzeba ujednolicić system orzecznictwa. Legitymacje powinny być jednolite w całej UE, żeby móc korzystać z uprawnień. Dodatkowe orzecznictwo przy wymianie legitymacji to odebranie praw nabytych dla dużej części obywateli.
    odpowiedz na komentarz
  • Legitka☺
    Slawek
    02.03.2016, 09:10
    Jestem za😀
    odpowiedz na komentarz
  • Nowy, plastikowy
    Rafal Kanar
    01.03.2016, 14:25
    Nowy, plastikowy dokument rozmiaru dowodu osobistego z brajlowskim napisem LON lub brajlowską literką L.
    odpowiedz na komentarz
  • Symbol przedstawiający różne niepełnosprawności
    Czytelniczka niewidoma
    01.03.2016, 12:54
    Również uważam, że symbol wózka inwalidzkiego to niedobry pomysł. Należy bezwzględnie odkojarzyć stereotyp osoby niepełnosprawnej jako tylko i wyłącznie poruszającej się na wózku. Dlatego proponuję, żeby symbol składał się z kilku miniaturowych symboli: białej laski, aparatu słuchowego oraz wózka inwalidzkiego. Inne państwa pomysły na wygląd i format legitymacji bardzo mi się podobają.
    odpowiedz na komentarz
  • legitymcja niepełnosprawnści
    SZOSTAKOSKA
    29.02.2016, 21:58
    jestem za zmianą legitymacji DOTYCHCZASOWEJ NA PLASTIKWĄ
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja osoby z niepełnosprawnością
    Mścisław Goździk
    29.02.2016, 15:47
    Jak najbardziej jestem za wymianą legitymacji
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja
    seqore
    29.02.2016, 14:49
    to teraz te legitymacje będą wydawane dla jednoręcznych jednonożnych czy może jeszcze cos innego? najłatwiej zabierać i zerować na najsłabszej strefie ludzi Polaków. do tej pory skasowano innych inwalidów a zostawiono tylko kaleki bez kończyn itp. oni najwięcej zarabiają i jest im naprawdę niezbędny pojazd i karta parkingowa. Wstyd dla tak wykształconej elity władzy ze tak pomiata ludźmi naprawdę wstyd
    odpowiedz na komentarz
  • symbol
    osoba niewidoma
    29.02.2016, 14:47
    W komentarzach przewijają się propozycje stworzenia kilku symboli dla różnych niepełnosprawności. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. Symbol powinien być uniwersalny i jednoznacznie się kojarzyć. Jednak absolutnie nie powinna to być osoba na wózku. I bez tego większość społeczeństwa utożsamia niepełnosprawność z wózkiem inwalidzkim, ignorując potrzeby innych grup.
    odpowiedz na komentarz
  • janusz stryczek
    JANUSZ STR
    28.02.2016, 23:20
    TAK CHCIALBYM , NOWE LEGITYMACJE NIEPELNOSPRAWNE TAK JAK PLASTIKOWE MALE , WYGODNIE I TWARTE WYTRZYMALOSCI . CZEKAMY NA LEGITYMACJE OD WRZESNIA 2016R . DZIEKUJEMY ZA NOWE LEGITYMACJE WARTO OK .POZDRAWIAM
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja
    Jerzy L.
    28.02.2016, 14:23
    Obecna legitymacja ma wymiary 10 X 9 cm, ani go kijem ani pałą.
    odpowiedz na komentarz
  • Barbara
    Barbara
    28.02.2016, 13:59
    Witam. To swietny pomysl ,male legitymacje jak karta bankomatowa byly by dobre.Moze jak sie bedzie je pokazywac w razie potrzeby to ludzie beda bardziej mieli troche szacunku dla osob niepelnosprawnych,bo jak do tej pory to jest straszne i czesto mnie to boli.Jestem nieslyszaca i nawet panie w sklepie sa nie mile.Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • symbol na wózku dla wszystkich?
    Anna
    28.02.2016, 12:49
    niestety uważam, że miezynarodowy symbol nie spełni swojej roli, każda niepełnosprawność ma inne potrzeby, zaszeregowanie wszystkich do jednego symbolu znowu narodzi wiele stereotypów i praca wielu osób pójdzie na marne, wózkowicze to nie wszyscy! szanujmy się nawzajem. Nie widziałam tego symbolu na żadnej disability cards w innych państwach, znowu chcemy być lepsi od innych i spalić komuś życie? Ja sobie nie wybrażam wyciągać tej legitymacji gdziekolwiek z tym symbolem.
    odpowiedz na komentarz
  • Bez adresu zamieszkania
    Dalia2016
    27.02.2016, 19:49
    Uważam ,że na legitymacji nie powinien być ujęty adres zamieszkania ,który prawnie jest chroniony . Pomysł graficzny nowej legitymacji ok.
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja
    Marecki
    27.02.2016, 17:19
    super to i oczekiwane, bo te obecne to zagranicą nieporozumienie
    odpowiedz na komentarz
  • ZMIEŃMY LEGITYMACJE, ....
    Janusz Sz.
    27.02.2016, 16:52
    Witam, wielokrotnie musiałem okazać legitymację (w komunikacji...), a bardzo nieporęcznie jest wyciągać dokument z dużych ( koniecznie )kieszeni. Wydaje się dobrym - pomysł by wielkość dokumentu była jak dowód osobisty, legitymacja rencisty czy emeryta . Może też w jakimś charakterystycznym kolorze, może niewiele większy. Nie znam kalkulacji ceny wyrobu dokumentu ale jako dokument np. państwowy może mógłby być tani. Jeżeli w urzędach można wyrobić / zmienić dowód osobisty to na podstawie dotychczasowych danych można by wyrobić także legitymację- dowód o (niepełnosprawności - o niesamodzielności ). Pozdrawiam Janusz.
    odpowiedz na komentarz
  • mniej wiecej jak karta bankomatowa
    niepelnosprawny.org
    27.02.2016, 12:52
    mniej wiecej jak karta bankomatowa
    odpowiedz na komentarz
  • Świetny pomysł!
    Kasia
    27.02.2016, 09:13
    Często podróżuję do innych krajów UE, i taką legitymacją wiele by mi ułatwia... Ktoś symbolowi niej umieszczonemu zarzucił utrwalanie stereotypów. Słuchajcie, to jest tylko symbol! Nie popadajmy w skrajności!
    odpowiedz na komentarz
  • roządne rozwiązanie
    zniszczo
    26.02.2016, 23:30
    Bardzo dobry pomysł - podpisuję się dwoma rękami. Dodatkowo grupa krwi. Mam wątpliwości czy ma zastąpić kartę parkingową bo taki mały kawałek plastiku może być nieczytelny przez szybę.
    odpowiedz na komentarz
  • Jestem za!
    Magda
    26.02.2016, 22:39
    Podoba mi się przede wszystkim dostosowanie wielości legitymacji do innych dokumentów jakie najczęściej przy sobie nosimy (dowód osobisty, prawo jazdy i inne), ogromny plus za nazwę po angielsu. Symbol i kolor także byłyby zmianą na lepsze :)
    odpowiedz na komentarz
  • symbol
    kmdkmk
    26.02.2016, 22:06
    Symbol powinien być obok stopnia, widze jak panowie w komunikacji miejskiej szukaja tego i trudno im znaleźć przy sprawdzaniu ulg, jedno powinno być obok drugiego
    odpowiedz na komentarz
  • hmmm
    Niunia1234
    26.02.2016, 21:12
    Pomysł fajny bo w końcu coś się zmieści. Ale zastanawiam się do czego to służy tak naprawde. ja mam legitymacje i ono leży cały czas w domu. piszą ze ulgi są - jakie ulgi. Jechałam komunikacja miejską mam 2 gr. miałam migawke ulgową i oczywiście kontrol był i mandacik.Tata dzwonił do głównego i powiedzieli że musiałabym miec rente, alo ze pracuję w zakładzie pracy chronionej. albo na zajęcia terapii zajęciowej.
    odpowiedz na komentarz
  • kod kreskowy
    Stanisław
    26.02.2016, 20:32
    Przeczytałem wszystkie komentarze, każdy by chciał, żeby karta była formatu dowodu osobistego, tylko jak w tak małym formacie umieścić wszystkie zapisy, które dla różnych schorzeń są potrzebne. Mam rozwiązanie, te wszystkie zapisy mogą być zawarte w kodzie kreskowym. Jedynie najważniejsze w formie literowo-cyfrowej
    odpowiedz na komentarz
  • zamiast karty parkingowej
    Karol
    26.02.2016, 20:06
    W karcie obowiązkowy zapis, że osoba niepełnosprawna posiada uprawnienia karty parkingowej, to by zastąpiło kolejny dokument jaki jest karta parkingowa. Czym mniej dokumentów tym lepiej, a wpis o uprawnieniach nic nie kosztuje.
    odpowiedz na komentarz
  • witaj głuchy
    dolata
    26.02.2016, 19:42
    legitymacji osoby z niepełnosprawnej Dlaczego Nie Może Na UMIARKOWANY Nie Przyjemny się PKS i PKP Ja Chciał Ulgowy bilet ????
    odpowiedz na komentarz
  • symbol dla głuchych
    Artur99
    26.02.2016, 16:26
    Bardzo dobry pomysł, lecz inne podejście osób głuchych i ociemniałych jest innym symbolami. Nie można w ten sposób jak wszyscy równi inwalidą na wózkach. Ewentualnie można cztery inne symbole grup z poszczególnych inwalidów a z dopiskiem kod niepełnosprawność oraz opis do przeznaczenia inwalida....
    odpowiedz na komentarz
  • Nie utrwalać stereotypów
    Hania
    26.02.2016, 15:07
    Dla wielu ludzi oraz instytucji niepełnosprawny to ten, kto porusza się na wózku. Gdy więc jest podjazd do budynku czy większa toaleta, uznaje się, że jest on dostępny dla niepełnosprawnych, co oczywiście jest totalną bzdurą. Nie należy rozpowszechniać tego stereotypu, więc na legitymacji powinien się znaleźć inny symbol, nie osoba na wózku. Ponadto konieczna jest informacja po angielsku, w tym także o rodzaju niepełnosprawności. Niezbędne są też brajlowskie naklejki, takie jak na EKUZ czy warszawskiej karcie miejskiej. Zmiana formatu legitymacji to dobry pomysł, lecz obecnie prawie wszystkie karty mają taki sam rozmiar i niczym się nie różnią, co stanowi duży problem dla osób niewidomych.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowa legitymacja
    Majka
    26.02.2016, 14:55
    Witam...pomysł z nową legitymacją jest bardzo słuszny.I dobrze że ktoś w końcu o tym pomyślał.Fotmat jak I kolor oczywiście też jest odpowiedni-Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • Now legitymacja osoby niepełnosprawnej.
    Lech Jankowski /niepełnosprawny-znaczny/
    26.02.2016, 14:43
    Podoba mi się proponowany wzór nowej legitymacji, jej wielkość, materiał z którego ma być wykonana. Jestem za, ale mam tylko jedną wątpliwość. Z tekstu wynika, że UE pracuje obecnie nad nową legitymacją i żeby nie było tak, że wymieni się nasze legitymacje i za kilka miesięcy trzeba będzie ponownie wymieniać na legitymacje wg wzoru europejskiego. Czy nie byłoby sensownie poczekać na wzór leg. europejskiej. Miało by to również wpływ na koszty wydawania legitymacji.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowa legitymacja
    Majka
    26.02.2016, 14:42
    Witam...pomysł z nową legitymacją jest bardzo słuszny.I dobrze że ktoś w końcu o tym pomyślał.Fotmat jak I kolor oczywiście też jest odpowiedni-Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowa legitymacja
    Mariusz
    26.02.2016, 14:35
    Jestem za nowym formatem legitymacji osoby niepełnosprawnej; formatu i jakości odpowiadającej dowodowi osobistemu. Mała uwaga mile widziane jakieś oznaczenie tej legitymacji dla osób niewidomych ułatwiające odróżnienie jej od innych dokumentów.
    odpowiedz na komentarz
  • Karta niepełnosprawnego
    Jurek
    26.02.2016, 14:30
    Pomysł jest wyśmienity pod warunkiem że ma ona czemuś służyć - choćby zastąpić kartę parkingową, legitymację ZUS, dostęp do ulg (np. teatr, muzeum, wypożyczenie sprzętu itp.). Logo pozostawić standardowe bo proponowane kojarzy się raczej ze zrywem sportowym. Pomysł dobry ale nie uczynić z niej klucza do wszystkiego bo stanie się kartą do niczego. Ważne by miała europejski zasięg. Zbędny jest adres, ale ważny nr telefonu osoby do powiadomienia w przypadku pomocy. Wierzę że osoby zajmujące się jej opracowaniem mają wiedzę na te tematy. Byle nie był to bubel do niczego, a urzędy wymagały i tak papierkowego kwitka.
    odpowiedz na komentarz
  • Zmieńmy symbol!
    Jerzy
    26.02.2016, 13:50
    Świetna propozycja, jestem za tym aby właśnie Legitymacja była wielkości dowodu osobistego, i dodatkowo miała logo osoby aktywnej na wózku :). Wystarczy numer Kodu choroby.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowa legitymacja
    Małgorzata
    26.02.2016, 12:25
    Jestem za.
    odpowiedz na komentarz
  • Karty parkingowe
    Kazimierz
    26.02.2016, 11:54
    Wielka szkoda że pomysł zmiany kart nie wprowadzono przy okazji tej WIELKIEJ akcji odnawiania uprawnień!! Znowu z opóźnieniem pomyślano o nowościach. Panuje euforia urzędników że ponad 60% mniej wydano nowych kart parkingowych. Czy ktoś analizował ilu szczególnie seniorów zrezygnowało z uciążliwego chodzenia po komisjach aby odnowić uprawnienia? Po 70 roku życia nie powinno się wymagać posiadania karty! Takie decyzje zapadną jak decydenci sami będą seniorami.
    odpowiedz na komentarz
  • Nowocześnie wkońcu
    Ewa
    26.02.2016, 11:47
    Zmiana legitymacji bardzo fajny pomysł ( będzie mieścić się w portfelu:)) tylko po co jeszcze pisać informacje o schorzeniu tej osoby (to prywatna sprawa i osoby postronne nie muszą o tym wiedzieć)- wystarczy numer Kodu choroby.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas