Orzeczenie o niepełnosprawności – okazać w pracy po 1,5 roku?
Witam. Od listopada 2014 roku mam orzeczenie o niepełnosprawności (niepełnosprawność ruchowa – kręgosłup). Pracuję jako księgowa. Miałam tak duży zakres obowiązków, że praktycznie pracowałam za dwie osoby. Ze strachu przed zwolnieniem nie oddałam w pracy orzeczenia. Czy po czasie, który upłynął od wydania orzeczenia, mogę przedstawić orzeczenie w pracy? Jeżeli oddam w pracy orzeczenie, czy czekają mnie jakieś konsekwencje? Bardzo proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
Zgodnie z interpretacją przepisów, przedstawioną przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, decyzja o przedłożeniu pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy wyłącznie do pracownika. Osoba z niepełnosprawnością, nie zgłaszając faktu posiadania orzeczenia, nie ponosi z tego tytułu konsekwencji.
Z chwilą przedłożenia pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i uzyskaniem pozytywnej opinii lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na zajmowanym stanowisku pracy, może Pani korzystać z uprawnień przysługujących niepełnosprawnemu pracownikowi, np. pracownik posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności ma prawo do skróconej normy czasu pracy (nie powodującej obniżenia wynagrodzenia), dodatkowej przerwy w pracy czy urlopu dodatkowego (jeśli Pani przysługuje) itp. Nabycie prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego jest niezależne od momentu przestawienia orzeczenia pracodawcy.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie