Dostosowanie auta, proteza, czesne – sprawdź, co w 2016 r. dofinansujesz z programu PFRON „Aktywny samorząd”
Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu czy zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania – to niektóre z obszarów, w ramach których będzie można uzyskać dofinansowanie w tegorocznej edycji programu PFRON „Aktywny samorząd”.
22 lutego 2016 r. Zarząd PFRON przyjął kierunki działań i warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2016 roku, umożliwiając rozpoczęcie kolejnej edycji programu. Trzeba pamiętać, że termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie ustala nasz samorząd powiatowy.
Termin zakończenia przyjmowania wniosków przypada dla Modułu I (patrz niżej) 30 sierpnia 2016 r., a dla Modułu II (patrz niżej) 30 marca 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2015/2016) oraz 10 października 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017).
- W tym roku nie wprowadzono w ramach „Aktywnego samorządu” nowych form wsparcia – informuje nas Michał Rydzewski, rzecznik PFRON. – O możliwości pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będziemy informować w terminie późniejszym. Obecnie trwają prace związane z modyfikacją zasad programowych, dotyczących tej formy wsparcia.
Drobne zmiany we wsparciu studentów
Rzecznik PFRON przypomina, że w stosunku do zeszłorocznych warunków wsparcia studentów, tegoroczne zasady uwzględniają ograniczenia w finansowaniu zadania, wynikające z planu finansowego Funduszu.
- Zaprojektowane, niewielkie ograniczenia w finansowaniu kosztów czesnego musiały zostać wprowadzone, by dysponując niższą kwotą przeznaczoną na realizację zadania – utrzymać dotychczasową skalę pomocy PFRON w ramach programu (liczbę beneficjentów wsparcia ze środków Funduszu, która wynosi ok. 19000 osób) – wyjaśnia Michał Rydzewski. – Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia w realizacji zadania, zmiany będą dotyczyły niewielkiej grupy studentów, głównie tych, którzy są zatrudnieni i uzyskują dochody. Sposób wyznaczenia wysokości dochodu w trakcie ustalania wysokości dofinansowania czesnego oraz możliwości zwolnienia z obowiązku wniesienia udziału własnego w kosztach czesnego zatrudnionych studentów, został zmieniony na podstawie zgłoszonych do PFRON postulatów, by uwzględniać sytuację dochodową całego gospodarstwa domowego studenta, a nie jak w ubiegłym roku – opierać się wyłącznie na dochodach zatrudnionego wnioskodawcy – dodaje.
18 marca PFRON będzie zawierał aneksy do umów z samorządami na realizację w tym roku programu „Aktywny samorząd”. Po tym terminie należy dowiadywać się w swoich powiatach o terminy składania wniosków na dofinansowanie poszczególnych zadań.
Co będzie dofinansowane w 2016 r.?
Przypominamy o zakresie dofinansowania w ramach „Aktywnego samorządu”.
Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową:
a) Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
- zadanie 1: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
- zadanie 2: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.
b) Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
- zadanie 1: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
- zadanie 2: dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania.
c) Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
- zadanie 1: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- zadanie 2: pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
- zadanie 3: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, (co najmniej na III poziomie jakości).
d) Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Komentarze
-
Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym
22.12.2016, 21:03Jest 22.12.2016. a urzędnicy w Łódzkim oddziale Mopsu chyba śpią. Jak już uda się tam dodzwonić, to zamiast rzetelnej informacji, człowiek słyszy jakieś fukania i pouczania. Niedługo kończy się semestr a oni nawet umów jeszcze nie przygotowali. Do końca stycznia powinny być zrealizowane wypłaty, czy ktoś wziął pod uwagę, że możemy nie mieć z czego zapłacić czesne, a odsetki lecą.odpowiedz na komentarz -
basen
29.06.2016, 12:13A czy można uzyskać dofinasowanie na basen dla dziecka z mpdodpowiedz na komentarz -
Drugi kierunek studiów
09.03.2016, 11:14A ja nie narzekam. Idę na drugi kierunek studiów. Na poprzednim miałam wszystko sfinansowane + stypendium z aktywnego samorządu + stypendium socjalne + naukowe (bo na pedagogice łatwo) + renta. I miałam w sumie więcej niż moja mama pracując ciężko. Kiedyś myślałam, że będę miała jakieś opory bo są inni bardziej potrzebujący. A teraz już nie mam. Skoro są to pieniądze dla nas niepełnosprawnych to będę brała. A jak skończę te studia pójdę na kolejen. Nie ma pracy dobrze płatnej więc trzeba się ratować. Studiowane jest fajne. Trochę się trzeba pouczyć, ale tak poza tym to dobre towarzystwo i w ogóle. Polecam. Bierzcie, bo się nam należy. W końcu konwencja ONZ jest.odpowiedz na komentarz -
MODUŁ II
08.03.2016, 22:331. Jak osoba niepełnosprawna ruchowo może zatrudnić asystenta zapłacić mu ZUS + pensję jeśli jego renta wynosi 643,00zł . A niestety rodzić ,który pomaga mu nie jest niestety brany pod uwagę jako asystent , a ponosi dodatkowe koszty . Dlatego też nie może starać się o zwiększenie dodatku . Niestety przykre ,ale prawdziwe .Dlatego zastanawiam się dla kogo ten punkt o zwiększeniu dodatku . 2. Dlaczego dodatek w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna ponosi koszty z tytułu pobierania nauki poza miejscem zamieszkania jest tak mały ? 3. Okres składania dokumentów w październiku powinna być dłuższa niż do 10 października.odpowiedz na komentarz -
obszar A
07.03.2016, 15:03Śmiechu warte,gdzie ja kupię samochód NOWY z obniżoną podłogą i podjazdem oraz pasami aby wozić syna za kwotę proponowaną przez PFRON? 17 tys. plus własny wkład 17 tys. Nowe fabrycznie auto np.peugeot partner najtańszy 61 tys. no plus dostosowanie czyli obniżenie podłogi,pasy itp. około 10 tys.To dla kogo ten program dla niepełnosprawnych ale w miarę sprawnych,bo jeśli ktoś jest niesprawnym i może poruszać się tylko wózkiem elektrycznym nie może skorzystać z programu.To tak jak karty parkingowe niby niepełnosprawny ale biega sam.odpowiedz na komentarz -
Zamiary
06.03.2016, 17:45Od czterech lat staram sie o pomoc w dostosowaniu łazienki bezkutecznie Stałe słyszę niema pieniedzy Na biurokracje bezsensowne wycieczki i imprezy jest a do pomocy w normalnym życiu niema Niepełnosprawnym zrobili mnie lekarze poszłem do szpitala na nogach a Wyszlem w wózku cud medycyny Niewierze w jakąkolwiek pomoc Państwa Polskiegoodpowiedz na komentarz -
ja potrzebuje poręcze na schodach czy pfron mi dofinansuje/odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz