Dostosowanie auta, proteza, czesne – sprawdź, co w 2016 r. dofinansujesz z programu PFRON „Aktywny samorząd”
Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu czy zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania – to niektóre z obszarów, w ramach których będzie można uzyskać dofinansowanie w tegorocznej edycji programu PFRON „Aktywny samorząd”.
22 lutego 2016 r. Zarząd PFRON przyjął kierunki działań i warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2016 roku, umożliwiając rozpoczęcie kolejnej edycji programu. Trzeba pamiętać, że termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie ustala nasz samorząd powiatowy.
Termin zakończenia przyjmowania wniosków przypada dla Modułu I (patrz niżej) 30 sierpnia 2016 r., a dla Modułu II (patrz niżej) 30 marca 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2015/2016) oraz 10 października 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017).
- W tym roku nie wprowadzono w ramach „Aktywnego samorządu” nowych form wsparcia – informuje nas Michał Rydzewski, rzecznik PFRON. – O możliwości pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będziemy informować w terminie późniejszym. Obecnie trwają prace związane z modyfikacją zasad programowych, dotyczących tej formy wsparcia.
Drobne zmiany we wsparciu studentów
Rzecznik PFRON przypomina, że w stosunku do zeszłorocznych warunków wsparcia studentów, tegoroczne zasady uwzględniają ograniczenia w finansowaniu zadania, wynikające z planu finansowego Funduszu.
- Zaprojektowane, niewielkie ograniczenia w finansowaniu kosztów czesnego musiały zostać wprowadzone, by dysponując niższą kwotą przeznaczoną na realizację zadania – utrzymać dotychczasową skalę pomocy PFRON w ramach programu (liczbę beneficjentów wsparcia ze środków Funduszu, która wynosi ok. 19000 osób) – wyjaśnia Michał Rydzewski. – Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia w realizacji zadania, zmiany będą dotyczyły niewielkiej grupy studentów, głównie tych, którzy są zatrudnieni i uzyskują dochody. Sposób wyznaczenia wysokości dochodu w trakcie ustalania wysokości dofinansowania czesnego oraz możliwości zwolnienia z obowiązku wniesienia udziału własnego w kosztach czesnego zatrudnionych studentów, został zmieniony na podstawie zgłoszonych do PFRON postulatów, by uwzględniać sytuację dochodową całego gospodarstwa domowego studenta, a nie jak w ubiegłym roku – opierać się wyłącznie na dochodach zatrudnionego wnioskodawcy – dodaje.
18 marca PFRON będzie zawierał aneksy do umów z samorządami na realizację w tym roku programu „Aktywny samorząd”. Po tym terminie należy dowiadywać się w swoich powiatach o terminy składania wniosków na dofinansowanie poszczególnych zadań.
Co będzie dofinansowane w 2016 r.?
Przypominamy o zakresie dofinansowania w ramach „Aktywnego samorządu”.
Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową:
a) Obszar A – likwidacja bariery transportowej:
- zadanie 1: pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
- zadanie 2: pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.
b) Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
- zadanie 1: pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania,
- zadanie 2: dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania.
c) Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
- zadanie 1: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
- zadanie 2: pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
- zadanie 3: pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, (co najmniej na III poziomie jakości).
Komentarz