Dorobienie do etatu przez osobę niepełnosprawną
Witam, jak wygląda sprawa dorobienia do etatu przez osobę niepelnosprawną. Pracuję na pełen etat w sklepie internetowym. Planuję otworzyć poza godzinami pracy swoją firmę, sklep. Jak wygląda sprawa podatków/ZUS/ulg?
Szanowna Pani,
Osoba niepełnosprawna wykonującą działalność gospodarczą może ubiegać się z PFRON o refundację składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem terminowego opłacania składek w całości.
W przypadku osoby pracującej, która zakłada własną działalność gospodarczą, podlega ona w takiej sytuacji składkom społecznym ze stosunku pracy (obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia) pod warunkiem, że jego wynagrodzenie nie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia. Oczywiście istnieje również możliwość dobrowolnego ubezpieczenia.
Inaczej, niż w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne, wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono obowiązkowe i należy opłacać je z obu tytułów.
Jeżeli przedsiębiorca dopiero co zaczyna prowadzenie działalności gospodarczej, a jest już zatrudniony na etat w firmie, to musi złożyć w ZUS formularz ZUS ZZA. Ma na to 7 dni od daty rejestracji działalności. Złożenie tego formularza oznacza, że przedsiębiorca będzie podlegał jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Osoba niepełnosprawna może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Wysokość dofinansowania określa umowa zawarta ze starostą. Nie może ona jednak przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała bezzwrotnych środków publicznych na ten cel. Jeżeli z przyczyn leżących po stronie osoby, która uzyskała dofinansowanie, zostały naruszone warunki umowy, obowiązana jest ona do zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami w wysokości określonej, jak dla zaległości podatkowych.
Ponadto osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą albo własne lub dzierżawione gospodarstwo rolne może otrzymać, ze środków Funduszu, dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego, zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności, w przypadku gdy:
- nie korzystała z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo pożyczka została w całości spłacona lub umorzona;
- nie otrzymała bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo prowadziła tę działalność co najmniej przez 24 miesiące od dnia otrzymania pomocy na ten cel.
Dofinansowanie następuje na podstawie umowy zawartej ze starostą.
Niezbędne informacje uzyska Pan we właściwym miejscowo ośrodku pomocy społecznej bądź w PRFON.
Z poważaniem,
Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki