Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można zmusić pracownika do pracy 8 zamiast 7 godzin?

04.04.2016
Autor: G.

Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy pracodawca może zmusić pracownika, aby przyniósł zaświadczenie, że może pracować 8 godzin, a nie 7 i czy wtedy stracę uprawnienia do dodatkowego urlopu.

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji, skróconej normy czasu pracy nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jak wynika z ww. przepisu, pracownik musi wyrazić zgodę na rezygnację z ochrony czasu pracy, a ponadto musi uzyskać pozytywną opinię lekarza medycyny na pracę w zwiększonym czasie pracy.

Rezygnacja z ochrony czasu pracy przez pracownika z niepełnosprawnością nie oznacza, że równocześnie rezygnuje on prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz pozostałych uprawnień przysługujących z mocy Ustawy o rehabilitacji, takich jak prawo do korzystania ze zwolnień w pracy czy dodatkowej przerwy w pracy. Te uprawnienia pozostają bez zmian.

Więcej informacji dotyczących uprawnień przysługujących pracownikom z niepełnosprawnością znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas