Teatr 21 doceniony! Justyna Sobczyk odebrała nagrodę Kamyk
Justyna Sobczyk, prowadząca jedyny w Polsce Teatr 21, którego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem - odebrała w środę 13 kwietnia w Warszawie nagrodę im. Konstantego Puzyny "Kamyk" m.in. za działalność na rzecz udzielania głosu osobom wykluczonym.
Justyna Sobczyk - pedagog teatralny i reżyserka, prowadząca Teatr 21 - została laureatką drugiej edycji nagrody, ustanowionej przez redakcję „Dialogu” i Instytutu Książki za „ufundowanie na polskim gruncie i upowszechnianie idei pedagogiki teatru oraz za konsekwentną i bezkompromisową działalność na rzecz udzielania głosu osobom wykluczanym”.
Teatr 21 „podważa teatralne nawyki”
„Prowadzony przez Justynę Sobczyk Teatr 21 jest emblematycznym przykładem takiej działalności. Spektakle zrealizowane przez laureatkę pod szyldem Teatru 21 i nie tylko - pokazują, jak sztuka łączy się z życiem. Dają krytyczną diagnozę, a także otwierają szerokie pole do dyskusji na temat najistotniejszych problemów dotyczących życia społecznego. Justyna Sobczyk swoją działalnością teatralną nie tylko podważa teatralne nawyki i przyzwyczajenia, lecz także otwiera przestrzeń dla rozmowy, która wykracza daleko poza sam teatr” - napisano w uzasadnieniu werdyktu jurorów.
Nagroda to 10 tys. złotych oraz statuetka „Kamyk Puzyny”, zaprojektowana przez Krzysztofa Bednarskiego.
Wyjść poza schemat
Teatr 21 działa od 2005 roku. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. To jedyny tego typu teatr w Polsce. Teatr 21 wystawia głównie spektakle autorskie powstałe na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy.
Justyna Sobczyk w wywiadach mówiła, że jej teatr rozbija funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy osoby z niepełnosprawnością intelektualną - po uczestnictwie w przedstawieniu nie sposób już myśleć o nich schematycznie. Spektakle oddziałują także na aktorów, którzy podczas prób i premier pracują nad ciałem oraz aparatem mowy, konfrontują się z publicznością, uczestniczą w rozmowach po przedstawieniach, dzięki temu stają się bardziej pewni siebie. W Teatrze 21 grał m.in. Piotr Swend, znany z serialu „Klan” .
Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Studio, Powszechnym, Baj i Soho, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na wielu festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w Pradze i Berlinie. W czasie Euro 2012 grupa występowała w Kijowie.
Patron nagrody
Justyna Sobczyk jest absolwentką Pedagogiki Specjalnej UMK w Toruniu, Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz na berlińskim Universitaet der Kuenste. Kieruje też Działem Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Patron nagrody - Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika „Dialog”, a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Jego zasługą jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Nazwa nagrody „Kamyk” nawiązuje do tomu wierszy Konstantego Puzyny „Kamyki”. Nagroda Kamyk powstała z inicjatywy redakcji miesięcznika „Dialog”, a jej fundatorem jest Instytut Książki, wydawca pisma. Jest przyznawana corocznie przez kapitułę złożoną z redaktorów „Dialogu” i kolejnych laureatów oraz laureatek.
Najnowszy spektakl Justyny Sobczak pt. „Ojczyzna” miał premierę 12 marca w Teatrze Polskim w Poznaniu.
Felieton o Teatrze 21 można również obejrzeć w jednym z odcinków programu „Misja Integracja”.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz