Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uzyskanie karty parkingowej osoby niepełnosprawnej

10.05.2016
Autor: Anna

Mam na imię Anna i ostatnio byłam na komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o niepełnosprawności, aby uzyskać taką kartę. Nadmienię, że ZUS określił mnie jako osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji. Mam raka piersi z przerzutami na kości i inne części ciała (m.in. mam złamane dwa kręgi). Bardzo często mam wizyty w szpitalach u lekarzy, ciężko mi jest wsiadać i wysiadać z samochodu, a nie mamy z mężem możliwości zaparkowania blisko, aby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa. Lekarz orzecznik orzekł, że nie należy mi się taka karta parkingowa. O kompetencji tego lekarza nie będę pisała, bo to długi temat. Proszę o pilną pomoc, bo zaraz nam się kończy odwołanie.

Szanowna Pani,

W Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznicze: do celów rentowych oraz pozarentowych. Orzecznictwo do celów rentowych prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Orzecznictwo do celów pozarentowych prowadzone jest przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Orzeczenia do celów rentowych i pozarentowych wydawane są na podstawię odrębnych przepisów, dlatego mogą się od siebie różnić.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

W myśl przepisów, może Pani w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas