Dostosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
Witam, mam niewydolność ścięgien w stopach, poprzez to łamią mi się kości i nie mogę coraz bardziej chodzić. Mieszkam na II piętrze i zejście po schodach graniczy z cudem. Udało nam się kupić mieszkanie na parterze i czy do nowego mieszkania mogę dostać dofinansowanie do dostosowania go do osoby niepełnosprawnej, jak np. prysznic, drzwi? Mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności ruchowy, jeszcze chodzę o kulach, ale niedługo czeka mnie wózek. Czy dostanę zwrot kosztów bądź jaką pomoc mogę otrzymać?
Szanowna Pani,
Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
W myśl intencji ustawy, dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych ma służyć pomocy w likwidowaniu istniejących barier w najbliższym otoczeniu wnioskodawcy, dlatego też zwykle nie jest przyznawane na wyposażenie nowych mieszkań oraz domów w trakcie budowy. Zgodnie z obowiązującym prawem, budynki wielorodzinne, budowane obecnie, powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zatem jeśli kupiła Pani mieszkanie w budynku, który był oddany do użytku jakiś czas temu i jest Pani jego kolejną właścicielką, to może Pani złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Więcej informacji nt. dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych uzyska Pani w PCPR w miejscu zamieszkania oraz na naszym portalu.
Natomiast jeśli mieszkanie jest kupione na tzw. rynku pierwotnym, to ww. dofinansowania zapewne Pani nie otrzyma.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie