Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

8 godzin zamiast 7 w pracy a premia

16.05.2016
Autor: Urszula

Posiadam umiarkowany stopień zatrudnienia od ponad roku. Pracuję po 7 godz. Wcześniej przez 8 lat miałem lekki stopień. Pracodawca daje warunek i każe złożyć wniosek o dopuszczenie przez lekarza do 8 godz. dnia pracy. Warunek – wynagrodzenie będzie bez premii, jeśli nie złożę. Premia jest uznaniowa. Czy pracodawca może pozbawić mnie premii? Co powinnam zrobić? Czy ma prawo pozbawić podatkowego urlopu po złożeniu takiego wniosku?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 16 Ustawy o rehabilitacji (...), skróconej normy czasu pracy osoby posiadającej orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Oznacza, to że jeśli wyrazi Pani zgodę na rezygnację z ochrony czasu pracy oraz lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę, może Pani pracować 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Jednak ww. zgoda nie oznacza rezygnacji z innych uprawnień, tj.:

  • dodatkowej przerwy w pracy,
  • korzystania ze zwolnień od pracy,
  • dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Więcej informacji na temat uprawnień pracowniczych osób z niepełnosprawnością znajdzie Pani na naszym portalu.

Zgodnie z przepisami, stosowanie skróconej normy czasu pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia. Natomiast Kodeks pracy nie zawiera kompleksowych regulacji w kwestii uprawnień do nagród i premii. Premia uznaniowa ma nieokreślone kryteria jej przyznawania, wypłata (sam fakt przyznania, jak i jej wysokość) uzależniona jest wyłącznie od uznania pracodawcy, jej przyznanie albo nieprzyznanie nie podlega kontroli. Można zatem przyjąć, że premia uznaniowa jest w gruncie rzeczy nagrodą, więc podjęta w tej sprawie decyzja nie podlega kontroli organów orzekających w sprawach pracowniczych. W Pani przypadku decyzja o przyznaniu premii uznaniowej zależy wyłącznie od decyzji przełożonych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas