Dogoterapia
Powszechnie wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Pozwala zapomnieć o problemach, dodaje pogody ducha, motywuje do aktywności, a jego bliskość rozładowuje napięcie i wycisza. Dlatego coraz częściej psy są wykorzystywane w terapii osób z niepełnosprawnością i osób przewlekle chorych.
Dogoterapia to forma rehabilitacji z udziałem odpowiednio przeszkolonego psa oraz wykwalifikowanego terapeuty, opierająca się przede wszystkim na kontakcie i bliskości ze zwierzęciem. Pies jest motywatorem, który aktywizuje pacjentów i skłania ich do wykonywania ćwiczeń.
Dogoterapia staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Korzystają z niej już nie tylko chore i z niepełnosprawnością dzieci, ale także dorośli i seniorzy.
O tym, jaka jest rola człowieka w dogoterapii, na czym dokładnie polega praca psiego terapeuty, jak długo może on pracować oraz jak wygląda proces szkolenia psa i czym powinien on się wyróżniać, Piotr Pawłowski rozmawia z Anną Smorczewsą ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, która do studia przyszła ze swoim psem Choicem.
Z kamerą programu „Misja Integracja” odwiedziliśmy Oddział Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie z inicjatywy Fundacji „Nasze Dzieci” wśród podopiecznych szpitala odbywają się zajęcia dogoterapii.
W programie udowodniamy też, że dogoterapia nie jest zarezerwowana jedynie dla chorych i z niepełnosprawnością dzieci. Podejrzeliśmy, jak tego typu terapia wpływa na seniorów z Centrum Alzheimera w Warszawie.
Autor: Monika Kamińska
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz