Politycy i urzędnicy. Kto jest kim?
Rok 2016 to początek pracy nowych osobowości na stanowiskach związanych z polityką społeczną i zdrowotną w Polsce. Wiele z nich świetnie zna problemy i bolączki środowiska osób z niepełnosprawnością.
Elżbieta Rafalska
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) w Poznaniu, a także podyplomowych studiów na Uniwersytecie Szczecińskim w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej, oraz w 2001 r. – w zakresie organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną.
Przez lata była nauczycielem akademickim na AWF w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wizytatorem w kuratorium oświaty. W 1998 r. została dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej. W latach 1999-2002 pracowała na stanowisku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Była także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
W latach 1994-2005 pełniła mandat radnej Rady Miasta Gorzowa. Od 2002 do 2005 r. sprawowała kolejno funkcje: przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych, a następnie wiceprzewodniczącej. Była również przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
W 2005 r. z listy PiS została wybrana na senatora VI kadencji w okręgu lubuskim. Od czerwca 2006 do kwietnia 2007 r. i ponownie od sierpnia 2007 do grudnia 2007 r. zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Od listopada 2015 r. zawiaduje tym resortem, który został przemianowany na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kwestionariusz
Jakie są pani plany na najbliższą przyszłość w kontekście osób z niepełnosprawnością?
Problematyka wsparcia osób niepełnosprawnych będzie odgrywała ważną rolę w działaniach ministerstwa. Podejmujemy działania związane z wdrożeniem tych rozwiązań, które do tej pory nie miały odpowiedniego priorytetu, a ich brak realnie wpływa na sytuację środowiska osób niepełnosprawnych. W tym celu powołałam Zespół do spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, który zajmie się przygotowaniem rozwiązań służących realizacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Co uważa pani za swój największy sukces w tej materii w dotychczasowej karierze?
Szeroko rozumianą problematyką społeczną zajmuję się od wielu lat, zarówno jako radna, jak i posłanka. Aktywnie uczestniczyłam w pracach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Sukcesem są dla mnie te wszystkie sytuacje, kiedy mogę realnie pomóc konkretnej osobie. W dotychczasowej karierze przychodziło do mnie bardzo wiele osób z prośbą o interwencję, pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji. Cieszę się z każdej pomyślnie załatwionej sprawy. Tu nie chodzi o statystyki czy moją ocenę danego problemu – dla każdego człowieka to jego problem jest w danej chwili ważny, a ja nie jestem od tego, aby oceniać, czyje problemy są ważniejsze i która moja pomoc okazała się większym sukcesem. Jako sukces traktuję fakt, że ludzie mieli do mnie zaufanie, że im pomogę.
Co jest dla pani największym wyzwaniem?
Wyzwaniem, jakie stawiam przed sobą i resortem, którym kieruję, jest zapewnienie, aby problematyka niepełnosprawności nie zamykała się w obszarze jednej ustawy czy jednego źródła finansowania zadań. Wspólnymi działaniami z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych będę dążyć do uwzględniania kontekstu niepełnosprawności w obszarach wszystkich polityk publicznych. Tylko takie podejście pozwoli na realizację idei społeczeństwa równych szans.
Kontakt
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa
e-mail: info@mrpips.gov.pl
Informacja dla Obywatela w MRPiPS: 222 500 108
Informacja dla Obywatela w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: 222 500 115
faks do Sekretariatu Ministra: 22 661 13 36
Godziny pracy: poniedziałek-piątek 8:15-16:15
Konstanty Radziwiłł
Minister zdrowia
Doktor nauk medycznych, specjalista medycyny ogólnej i medycyny rodzinnej. W czasach studenckich, które przypadły na lata 80. XX w., był zaangażowany w działalność organizacji opozycyjnych – Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Ruchu Wolność i Pokój.
Pracował m.in. jako lekarz zakładowy w zakładzie przemysłowym, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i wykładowca akademicki. Był też właścicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Od 1993 r. działał w samorządzie lekarskim i pełnił wiele funkcji w Naczelnej Izbie Lekarskiej (był jej prezesem w latach 2001-2010). Był m.in. prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME) w latach 2010-2012.
Jako kandydat Polski Razem Jarosława Gowina otrzymał mandat senatora w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
Kwestionariusz
Jakie są pańskie plany na najbliższą przyszłość związane z osobami z niepełnosprawnością?
Zapisy konstytucyjne zapewniają wszystkim równe prawa, ale jednocześnie władze państwa mają szczególne zobowiązania w stosunku do niektórych grup obywateli, w tym osób niepełnosprawnych. W tym zakresie, jeśli mówimy o służbie zdrowia, jest dużo do zrobienia. W dzisiejszym systemie ochrony zdrowia, który jest skomplikowany i nieprzyjazny, osoby niepełnosprawne spotykają się z dodatkowymi trudnościami, chociażby komunikacyjnymi czy logistycznymi, przez co ich dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej jest jeszcze bardziej utrudniony. Naprawa tej sytuacji prawdopodobnie będzie wymagała dodatkowego finansowania. Jednym z takich obszarów jest na przykład stomatologia dla osób upośledzonych umysłowo. Liczę na współpracę z organizacjami osób niepełnosprawnych w zakresie zidentyfikowania problemów, które dotykają tę grupę.
Co uważa pan za swój największy sukces w tej materii w dotychczasowej karierze?
Za osiągnięcie można by uznać to, że zostałem senatorem a potem ministrem zdrowia, ale wołałbym nie postrzegać tego w kategoriach sukcesu. Oceniam ubiegły rok jako ważny moment w moim życiu. Przez wiele lat, w gronie specjalistów zajmujących się systemem ochrony zdrowia, byłem uczestnikiem publicznej debaty, który recenzował, krytykował, doradzał, występował jako ekspert w różnych obszarach. Nie posiadałem jednak tak wyraźnego wpływu na podejmowane decyzje, jak teraz. To na mnie spoczywa odpowiedzialność.
Co jest dla pana największym wyzwaniem?
Nigdy nie starałem się zdobywać jakiejś pozycji, żeby jedynie kimś być. Jestem człowiekiem, który chce, aby jego praca przynosiła efekty. Dlatego wierzę, że minister może wiele, i że wraz z otaczającymi mnie wiceministrami i pracownikami ministerstwa uda nam się skutecznie przygotowywać i wprowadzić pozytywne zmiany w konstrukcji całego systemu.
Kontakt
Ministerstwo Zdrowia
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa
e-mail: kancelaria@mz.gov.pl
tel.: 22 634 96 00
Informacja dla Obywatela: 222 500 146, 222 500 115 (KPRM)
Godziny pracy: poniedziałek-piątek 8:00-16:00
Krzysztof Michałkiewicz
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
Jest absolwentem socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 r. rozpoczął działalność w NSZZ „Solidarność”, pracując m.in. w zarządzie regionu lubelskiego. Był aresztowany za udział w strajku WSK Świdnik i pozbawiony wolności na 2,5 roku. Więziony w Lublinie, Łodzi, Łęczycy i Hrubieszowie. W 1983 r. wyjechał z rodziną do Australii.
Po powrocie do Polski w 1992 r. zaangażował się w budowę systemu pomocy społecznej na Lubelszczyźnie. Sprawował funkcje kierownika Rejonowego Urzędu Pracy, dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, potem był także dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego, z-cą dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i dyrektorem Domu Pomocy Społecznej. Od 2004 r. był z-cą prezydenta Lublina.
Krzysztof Michałkiewicz działał m.in. w Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności, Lubelskim Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej, Lubelskim Obserwatorium Problemów Społecznych. Otrzymał m.in. medal „Lumen Mundi”. Od października 2005 do maja 2006 r. był ministrem pracy i polityki społecznej. W wyborach parlamentarnych w 2005 i 2011 r. wybierany do Sejmu. Funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych łączy z kierowaniem strukturami PiS na Lubelszczyźnie.
Kontakt
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
ul. Nowogrodzka 11, 00-513 Warszawa
Adres korespondencyjny Biura: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa
e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl
tel.: 22 529 06 01 lub 22 529 06 00
Biuro zapewnia obsługę osób niesłyszących przy pomocy tłumacza języka migowego on line. Można się skontaktować również za pomocą formularza kontaktowego lub faksu pod nr.: 22 529 06 02.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przyjmuje interesantów w każdy drugi wtorek miesiąca w godzinach 14:00-16:00. Zapisy telefoniczne przyjmowane są pod numerami telefonów: 22 529 06 10, 22 529 06 09, 22 529 06 49. Osoby posługujące się językiem migowym mogą wysłać swoje zgłoszenie na adres poczty elektronicznej: sekretariat.bon@mpips.gov.pl przynajmniej jeden dzień przed planowaną wizytą.
Wojciech Kaczmarczyk
Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania
Ekspert i badacz III sektora w Polsce. Współpracował m.in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacją Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, Stowarzyszeniem na Rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Jest ekspertem Komisji Europejskiej. Oceniał projekty w programach edukacyjnych i obywatelskich, w tym w programach: „Uczenie się przez całe życie”, „Leonardo da Vinci”, „Erasmus+” i „Europa dla Obywateli” w latach 2007-2014. Był ekspertem Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego oraz w Programie Obywatele dla Demokracji w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2009-2015, a także w Programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w latach 2012-2015. Pracował jako Program Officer w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
W latach 1999-2011 był wykładowcą, prorektorem i uczelnianym koordynatorem programu „Erasmus” w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Kielcach. W 2013 r. wszedł w skład zespołu ekspertów utworzonego przez prof. Piotra Glińskiego, ówczesnego kandydata PiS na premiera „rządu technicznego”. W styczniu 2016 r. powołany na Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Kontakt
Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania
Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
Sekretariat – tel.: 22 694 75 29, faks: 22 694 72 34
Skargi i wnioski nadsyłane do Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania zarówno pocztą, jak i drogą elektroniczną, powinny zawierać imię, nazwisko (nazwę) i adres zamieszkania (w tym kod pocztowy) wnoszącego skargę lub wniosek.
Beata Mazurek
Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Absolwentka socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, której dotychczasowa praca zawodowa związana była z obszarem polityki społecznej. Była też radną Rady Miejskiej w Chełmie. Do jej działalności społecznej zalicza się m.in. przewodniczenie Miejskiej Społecznej Radzie do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Chełmie.
Jest autorką pierwszego w tym mieście programu działań na rzecz wyrównywania szans i integracji osób z niepełnosprawnością. Była inicjatorką i koordynatorką chełmskich działań w ramach organizowanej przez Integrację kampanii parkingowej pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”.
W tej kadencji łączy funkcję rzecznika prasowego Klubu PiS i przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Kontakt
Biuro poselskie Beaty Mazurek
ul. Lwowska 13c, 22-100 Chełm
tel./faks: 82 564 72 67
Czynne: poniedziałek-piątek 9:00-16:30
Jarosław Duda
Przewodniczący senackiej Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej
Socjolog po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W czasach studenckich współzakładał organizację „Wiara i Światło”, stworzoną na podstawie francuskiego ruchu, zwanego również „wspólnotą muminkową”. Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną była dla niego wielkim odkryciem i ukształtowała go na resztę życia.
Na początku lat 90. pracował jako nauczyciel i wychowawca w Lotniczych Zakładach Naukowych we Wrocławiu. W 1997 r. objął funkcję Pełnomocnika wojewody wrocławskiego ds. pomocy społecznej powodzianom. W 1999 r. kierował Wydziałem Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Od 2004 r. zasiada w parlamencie. W latach 2007-2015 sprawował funkcje wiceministra pracy i polityki społecznej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W wyborach w 2015 r. ponownie zdobył mandat senatora.
Kontakt
Biuro senatorskie Jarosława Dudy
ul. Oławska 2, 50-123 Wrocław
e-mail: jaroslaw@duda.org.pl
tel. 48 71 344 35 35
Robert Kwiatkowski
Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Robert Kwiatkowski urodził się w 1961 r. w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowego Studium Obronności Państwa w Akademii Obrony Narodowej.
Od 1990 r. związany z warszawskim samorządem. W latach 1990-1994 był członkiem Zarządu Dzielnicy-Gminy Warszawa-Śródmieście, następnie do 1999 r. – dyrektorem Biura Organizacyjnego Urzędu Gminy Warszawa-Centrum. Pełnił także funkcję dyrektora Urzędu Pracy m.st. Warszawy, a w latach 2003-2005 był doradcą prezydenta stolicy, Lecha Kaczyńskiego.
17 listopada 2005 r. premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Roberta Kwiatkowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Funkcję tę pełnił do czerwca 2006 r. Ostatnio, od 1 sierpnia 2006 r., Robert Kwiatkowski był wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, gdzie sprawował nadzór nad Departamentem Funduszy Strukturalnych, Zespołem ds. Funduszy Strukturalnych oraz Departamentem Obsługi Agencji.
W marcu 2016 r. Robert Kwiatkowski wygrał konkurs na stanowisko prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a 27 kwietnia tego roku został mianowany na to stanowisko przez premier Beatę Szydło.
Kontakt
Biuro PFRON
al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa
Centrala – tel.: 22 50 55 500
Sekretariat Prezesa Zarządu – tel.: 22 50 55 525
Prof. Gertruda Uścińska
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
W 1981 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1987 r. uzyskała w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych stopień naukowy doktora nauk prawnych. W 2006 r. została doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, specjalność: polityka społeczna na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w regulacjach międzynarodowych i polskich. Studium porównawcze”. W 2015 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk społecznych.
Przed objęciem stanowiska pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierowała tam także Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej. Jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z polskimi i europejskimi instytucjami ubezpieczeniowymi.
W lutym 2016 r. premier Beata Szydło powołała prof. Uścińską na prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kandydatkę wskazała minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Członkowie Rady Nadzorczej ZUS wzięli pod uwagę duże doświadczenie prof. Uścińskiej w zakresie ubezpieczeń społecznych i polityki społecznej.
Kontakt
Centrala ZUS
ul. Szamocka 3/5, 01-748 Warszawa
Numer centrali telefonicznej: 22 667 10 00
Sekretariat Dyrektora Gabinetu Prezesa: 22 667 13 45, 22 667 13 65
Komentarze
-
poseł niepierwszej kadencji
23.05.2016, 08:29Jarosław Duda nie odpowiada na listy, jest często na zwolnieniu, tak odpowiadała sekretarka, telefoniczna rozmowa z panem Jarosławem Dudą nie do zrealizowania. Taka rzeczywistość, wiec po co ten szpan że istnieje osoba z którą można się skontaktować w sprawach ON.odpowiedz na komentarz -
Teraz rozumiem
19.05.2016, 19:36To jest Ekipa która żyje (myślę, że całkiem dobre) z zajmowania się (między innymi) osobami niepełnosprawnymi. Jest ich całkiem sporo to trzeba przyznać. Jakoś jednak nie odczuwam ich opiekuńczego działania a wręcz przeciwnie, teraz rozumiem dlaczego zasiłek pielęgnacyjny od tylu lat wynosi 153 zł. Przecież trzeba utrzymać przedstawioną ekipę i widocznie zostaje już na niepełnosprawnego - tylko po tej kwocieodpowiedz na komentarz -
JAROSŁAW DUDA WRAZ MINISTREM PRACY DOSTALI NAKAZ OD TUSKA BLAZNILI DEKRETY UNIJNE
18.05.2016, 20:37BYLY PREMIER NAKAZ DOPROWADZIC DO STADARTOW WSZYSKIE DODATKI UNIJNE POLSKA ZAJMUJE PRZEZ NIEUDOLNY RZAD PO-PSL OSTATNIE MIEJSCE CAŁEJ UNI BRALI DIETY POSELSKIE I LICZNE NAGRODYTAKIMI POWINIEN ZAINTERESOWAC ZOBRO SKIEROWAC POZEW DO SADUodpowiedz na komentarz -
Mamy zachwycać się jakie mają piękne noski i dupcie? Nie chcemy wyborów miss/mistera, tylko pozytywnych zmian - pomocy, a nie wyręczania - wędek, a nie ryb!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Dodaj komentarz