Jak być najdłużej na chorobowym?
Łamią mi się stopy-śródstopia i jestem po 5 operacjach prawej nogi, ale trzeba operować jeszcze lewą nogę. W lipcu 2015 r., gdy kończyło mi się świadczenie rehab. usłyszałam, że nie dostanę renty, bo mam za wysokie wykształcenie – to źle, że się uczyłam?! Dostałam wówczas pracę, ale po 6,5 miesiąca i musiałam mieć operację wyciągania śrub, bo mi przebijały stopę. Jestem od [do wiad. red.] na L4 (operacja 11 dni później), mogę dostać później świadczenie reh., ale co później?! Czy da się iść na nowe L4 na lewą nogę zaraz po tym, jak mi się skończy w [do wiad. red.], ale czy to nie będzie ta sama choroba? Mam również przepuklinę kręgosłupa, więc mogłabym chorować na kręgosłup. Mam również usunięty prawy jajnik i jestem na HTZ. Leczę się również na depresję, bo nie dość, że jestem bezpłodna, to jeszcze kaleka. Umowę o pracę mam od [do wiad. red.] do [do wiad. red.]. Jak i kiedy więc wziąć drugie L4, żeby mnie nie zdążyli zwolnić? Chodzę o dwóch kulach i nawet do przystanku nie dojdę, nie mówiąć o pracy.
Szanowna Pani,
W myśl obowiązujących przepisów, zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje za okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą lub przypada w okresie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby.
Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Do jednego okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni) wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nawet jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy była spowodowana różnymi przyczynami.
W przypadku przerw w niezdolności do pracy, do jednego okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą przyczyną, jeżeli przerwa w tej niezdolności nie przekroczyła 60 dni.
W razie przerwy w niezdolności do pracy i powstania po przerwie niezdolności do pracy z innej przyczyny, powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego.
Więcej informacji dotyczących prawa do zasiłku chorobowego znajdzie Pani np. na stronie ZUS.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie