Warszawa: bezpłatnie zbadaj tarczycę
W środę 25 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w ramach kampanii „Motyle pod ochroną” zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań USG tarczycy w Warszawie. Rejestracja na badanie odbywa się we wtorek w godz. 16-18 pod numerem telefonu: 601 755 301.
Tarczyca choć jest niewielka odpowiada za koordynację pracy całego organizmu. Narażona jest na wiele chorób od niedoczynności, przez nadczynność aż do raka tarczycy. Kobiety zmagają się z rakiem tarczycy trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Jego głównym objawem są guzki tarczycy, które występują u około 6 % kobiet i 1 % mężczyzn. Nie wszystkie guzki świadczą o rozwijającej się chorobie, jednak każdą ze zmian należy kontrolować. Warto wykonać USG tarczycy raz na 2 lata.
Profilaktyczne badania USG tarczycy
Z okazji Światowego Dnia Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny zorganizowało pulę bezpłatnych badań profilaktycznych - USG tarczycy. Badania odbędą się 25 maja 2016 r. w godzinach 14–19 w Warszawie. Ilość miejsc jest ograniczona.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja na badania odbywa się we wtorek, 24.05. w godz. 16.00-18.00 i dostępna jest pod numerem telefonu: 601 755 301.
- Badanie USG jest jedną z najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy – wyjaśnia Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej, Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie. – USG tarczycy pozwala wykryć bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku. Jeżeli wynik badania USG naszego gruczołu tarczowego nie wykazuje żadnych odchyleń od stanu prawidłowego nie ma potrzeby powtarzania badania wcześniej niż po dwóch latach. Jeżeli w USG stwierdzono zmiany w tarczycy konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy.
Motyle pod ochroną – kampania edukacyjna na temat raka tarczycy
Badania USG tarczycy zostały przygotowane w ramach kampanii edukacyjnej „Motyle Pod ochroną” .
- To inicjatywa, która dostarcza informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnych – wyjaśnia Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. – Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie i spotkania z pacjentami pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy, jakie są jej konsekwencje oraz na co pacjent powinien się przygotować jest znaczącym wsparciem. Chcemy sprawić by wiedza na ten temat była powszechnie dostępna i zgromadzona w jednym miejscu
W ramach kampanii powstał specjalny poradnik dla pacjentów, który można pobrać ze strony internetowej stowarzyszenia www.ruchspoleczny.org.pl.
Inicjatorem kampanii jest stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Partnerem projektu jest Fundacja Projan.
Projekt kampanii „Motyle pod ochroną” pod koniec 2014 r. został wyróżniony w międzynarodowym programie grantowym PAL – Patient Advocacy Leadership Awards firmy Genzyme a Sanofi Company jako jedna z trzech inicjatyw dla raka tarczycy.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz