Miejsca pracy dla skazanych na bezrobocie
Co trzeba zrobić, by uzyskać ponad sześciokrotny wzrost z inwestycji, dać miejsca pracy „niezatrudnialnym” osobom i posiąść wiedzę, potrzebną do zdobycia nawet miliona euro? Fundacja Ashoka w Polsce znalazła na te pytania odpowiedź – wesprzeć „Społeczne StartUpy”!
Browar Spółdzielczy w Pucku to pierwsza firma z branży piwowarskiej, stworzona przez absolwentów Warsztatów Terapii Zajęciowej. To też pierwsza firma zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadząca... pub w jednej z najpopularniejszych miejscowości wczasowych na polskim Wybrzeżu.
Nie tylko wsparcie finansowe
Czy to się mogło udać? W każdym razie: udało się – pub stał się tak popularnym miejscem, że trzeba było zatrudnić dodatkowego pracownika do obsługi klientów, a produkty browarników można bez problemu kupić w trójmiejskich lokalach. Ten sukces to dzieło zaangażowanych spółdzielców, których w wejściu do świata „poważnego biznesu” wspomógł program „Społeczny StartUp”, organizowany przez Fundację Ashoka w Polsce, Bank Pekao SA i UniCredit Foundation. Wzięło w nich udział dziesięć wybranych przedsiębiorstw społecznych.
- Pracujemy z przedsiębiorstwami społecznymi, gdyż naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych dróg wspierania rozwoju społeczeństwa – mówiła podczas prezentacji raportu z działań programu „Społeczny StartUp” Alice Arco z Unicredit Foundation. – Nasze partnerstwo z Ashoką i z Bankiem Pekao ma na celu zidentyfikowanie potrzeb sektora przedsiębiorstw społecznych i pomoc w rozwijaniu go. Nie chodzi tylko o wspieranie finansowe, choć oczywiście jest ono fundamentalne dla osobistego zaangażowania poszczególnych osób, ale też poprzez wiedzę i umiejętności, które możemy przekazać w formie warsztatów i konsultacji.
80 miejsc pracy dla „niezatrudnialnych”
Właśnie dzielenie się wiedzą i biznesowymi umiejętnościami było, obok wsparcia finansowego, nagrodą dla dziesięciu przedsiębiorstw społecznych, które zwyciężyły w rozpoczętym w zeszłym roku konkursie „Społeczny StartUp”.
Wśród tej dziesiątki znalazło się aż pięć przedsiębiorstw zatrudniających osoby z niepełnosprawnością – w tym te, które znajdowały się najdalej od rynku pracy, czyli osoby ze stanami ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością intelektualną.
Oprócz tego udzielono wsparcia organizacjom zatrudniającym m.in. osoby wychodzące z bezdomności i byłych więźniów. W sumie dzięki nim ma zatrudnienie aż 80 osób, które wcześniej były niemalże skazane na bezrobocie.
Podobne doświadczenia
Kluczem do sukcesu okazało się umożliwienie kontaktu przedsiębiorców społecznych z przedstawicielami biznesu.
- Zupełnie niespodziewanie zrobiliśmy jeden z największych programów wolontariatu kompetencyjnego w Polsce – mówiła Agata Stafiej-Bartosik, dyrektorka Ashoka w Polsce. – Mieliśmy czterdziestu doradców pro bono, którzy pracowali z naszymi StartUpami.
To właśnie menedżerowie średniego i wysokiego szczebla, a także przedsiębiorcy, np. właściciel jednego z najbardziej popularnych multitapów (pubów z ogromnym wyborem piwa beczkowanego), udzielali wsparcia merytorycznego biorącym udział w programie przedsiębiorcom społecznym.
- Zorganizowaliśmy miedzy innymi wydarzenie Wtopa Night, podczas którego przedsiębiorcy dzielili się z naszymi startupowcami doświadczeniem płynącym z ich porażek – wspominała Agata Stafiej-Bartosik. – Jak się okazało, zarówno przedstawiciele biznesu, jak i przedsiębiorcy społeczni mieli podobne doświadczenia.
6,3 euro z 1
Dzięki tej i podobnym akcjom można mówić o ogromnym sukcesie programu – choćby dlatego, że biorący w nim udział przedsiębiorcy społeczni zgłaszają, że mają problemy nie ze znalezieniem klientów, ale z tym, że jest ich tak dużo, że nie zawsze starcza czasu i środków, by zaspokoić ich potrzeby.
Najlepiej świadczą o tym dane liczbowe – każde euro zainwestowane w program Społeczny Startup przyniosło korzyści o wartości 6,3 euro!
Komentarze
-
EuroStaż III
30.05.2016, 09:54"EuroStaż to konkurs przeznaczony dla osób między 19 a 26 rokiem życia. Szukamy tych, którzy nie siedzą z założonymi rękoma tylko cenią sobie inwestycje w siebie i dążą do podniesienia swoich kwalifikacji. Liczymy, że w każdym województwie znajdą się najlepsi reprezentanci swojego regionu. Konkurs wyłoni 16 laureatów, którzy wyjadą na płatny staż do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź się! Przekonaj się, że Bruksela jest na wyciągnięcie ręki. (...) Staż w Parlamencie Europejskim może być Twoim pierwszym doświadczeniem zawodowym. To doskonała okazja by pod okiem merytorycznej kadry, w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku, z bliska poznać jak działają unijne instytucje. Może to jest szansa właśnie dla Ciebie? Zrób pierwszy krok w konkursie EuroStaż! Spróbuj!" http://www.eurostaz.pl/odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz